Atakamit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Atakamit
Atacamit-chile-Copiapo-Stefan.jpg
Właściwości chemiczne i fizyczne
Skład chemiczny Cu2Cl(OH)3
Twardość w skali Mohsa 3-3,5
Przełam muszlowy
Łupliwość doskonała
Układ krystalograficzny rombowy
Właściwości optyczne
Barwa odcienie zieleni
Rysa jasnozielony
Połysk diamentowy

Atakamit – minerał z grupy halogenków.

Nazwa tego minerału pochodzi od do miejsca jego pochodzenia. Jest nim położona na północy Chile pustynia Atakama, jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi. Atakamit występuje w postaci kryształów w układzie słupkowym, rombowym lub tabliczkowym. Tworzy także skupienia o pokroju włóknistym, igiełkowym lub gronistym.

Powstały w ekstremalnych warunkach[edytuj | edytuj kod]

Aby powstał atakamit, muszą być spełnione dwa warunki: suchy klimat i obecność rud miedzi. W takich warunkach rudy ulegają utlenieniu, uwalniając miedź niezbędną do powstania atakamitu. Jest to zatem minerał wtórny, który często współwystępuje z chryzokolą, kuprytem, malachitem i brochantytem.

Polimorfizm i asocjacje mineralne[edytuj | edytuj kod]

Atakamit charakteryzuje się polimorfizmem, tzn. może występować w różnych postaciach, zachowując przy tym ten sam wzór chemiczny. Dwie najważniejsze postaci tego minerału to niebieski bottalackit, który krystalizuje się w układzie jednoskośnym (jego nazwa pochodzi od kopalni w Botallack w Kornwalii) oraz paratakamit, który przyjmuje barwę od żółtozielonej do ciemnozielonej, niemal czarnej i krystalizuje się w układzie heksagonalnym. Jeśli rudy miedzi ulegają przeobrażeniom w miejscach, gdzie nie jest dostatecznie sucho, powstają minerały podobne do atakamitu, lecz zawierające w swojej strukturze krystalicznej także wodę. Najważniejszy z nich to kalumetyt.

Miejsca występowania[edytuj | edytuj kod]

Australia (Burra Burra, Wallaroo), Chile (Minas generosa e Herminia, Sierra Gorda, pustynia Atakama), Peru (Ika), USA (hrabstwo Pinal, Arizona), Włochy (Wezuwiusz).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]