Venados FC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Atlético Yucatán)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Football pictogram.svg Mérida
Mérida
Pełna nazwa Mérida Fútbol Club
Przydomek Venados (Jelenie)
Barwy błękitno–czarne
Data założenia 2003
Liga Liga de Ascenso
Adres Av. Camelinas 3537,
Mérida, Jukatan
Stadion Estadio Carlos Iturralde
Prezes Meksyk Arturo Millet
Trener Meksyk Marcelo Michel Leaño
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Mérida Fútbol Club, znany najczęściej jako Méridameksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Mérida, w stanie Jukatan. Obecnie gra w Liga de Ascenso (II szczebel rozgrywek). Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Carlos Iturralde, mogącym pomieścić ponad 21 tysięcy widzów. Pełni funkcję filii pierwszoligowego Atlante FC.

Historia[edytuj]

Drużyna Méridy w 2008 roku.

Klub Mérida został założony w 2003 roku przez braci Arturo i Mauricio Millet Reyes, na licencji drużyny Nacional de Tijuana, jako kontynuator tradycji ekipy Atlético Yucatán.

Po sezonie 2004/2005 bracia Millet ogłosili fuzję z zespołem CD Irapuato ze względu na problemy ekonomiczne, takie jak słaba frekwencja podczas meczów i małe wsparcie od lokalnych władz. Jednocześnie stworzyli nową drużyną pod nazwą Mérida, występującą w lokalnej lidze stanu Jukatan, jak również otworzyli piłkarską szkółkę w Argentynie. Status profesjonalny klub Mérida uzyskał ponownie w sezonie 2006/2007, kiedy to przystąpił do rozgrywek czwartoligowych. Rok później rywalizował już w trzeciej lidze.

W czerwcu 2008 Arturo Millet zakomunikował, iż zespół Méridy będzie grał w drugiej lidze meksykańskiej, jednak już pod szyldem klubu filialnego pierwszoligowego Monarcas Morelia. Swoją decyzję argumentował chęcią utrzymania przez dłuższy czas drużyny piłkarskiej w mieście Mérida. Otrzymał także gwarancję, iż w przypadku awansu do meksykańskiej Primera División klub będzie mógł rozgrywać mecze w Méridzie. Od tamtego czasu większość składu drużyny stanowili młodzi gracze, niemieszczący się w pierweszej drużynie Morelii. W listopadzie 2008 zespół otrzymał odpowiedni certyfikat od Meksykańskiego Związku Piłki Nożnej, pozwalający na ewentualną grę w najwyższej klasie rozgrywkowej.

W sezonie Clausura 2009 Mérida pokonała w dwumeczu finałowym fazy play–off Tijuanę łącznym wynikiem 1:0 (0:0, 1:0), zdobywając mistrzostwo drugiej ligi. Nie zagwarantowało to jednak klubowi awansu do Primera División, gdyż decydujący dwumecz musiał on rozegrać z mistrzem fazy Apertura 2008, Querétaro. Zespół Méridy ostatecznie zremisował 2:2 (1:2, 1:0), jednak okazał się gorszy w serii rzutów karnych i do najwyższej klasy rozgrywkowej awansowało Querétaro.

W grudniu 2010 bracia Millet oznajmili, że od rozgrywek Clausura 2011 klub będzie pełnił funkcję rezerw pierwszoligowego Atlante FC. W czerwcu 2012 sponsorem Méridy został Pablo Zabaleta, reprezentant Argentyny i mistrz Anglii z Manchesterem City[1].

Aktualny skład[edytuj]

Stan na 1 grudnia 2011.
Nr Poz. Piłkarz
20 PO Argentyna Andrés Carevic
40 BR Meksyk Nicolás Hidalgo
41 NA Meksyk Íñigo Rey
42 OB Meksyk Clemente Ovalle
44 OB Argentyna Rodrigo Noya
45 OB Meksyk Addiel Reyes
46 OB Meksyk Saúl García
47 PO Meksyk Gabriel España
48 PO Meksyk Erick Ponce
49 OB Argentyna Tomás Charles
50 PO Meksyk Rafael Navarrete
51 BR Meksyk José Álamo
Nr Poz. Piłkarz
52 NA Meksyk Edson Jaramillo
53 NA Meksyk Kevin Zapata
54 OB Meksyk Gerardo Castillo
55 PO Meksyk Rodrigo Ampudia
56 OB Meksyk José Zavala
57 PO Meksyk Pedro Zamora
58 NA Meksyk Ever Guzmán
59 PO Meksyk Víctor Aguado
60 NA Meksyk Diego Jiménez
64 PO Meksyk Marco Gómez
69 BR Meksyk Alfredo Frausto

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]