Atlas Technologies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lightyear
Atlas Technologies N.V.
Ilustracja
logo Lightyear
Państwo

 Holandia

Siedziba

Helmond

Data założenia

2016

Forma prawna

właściciel marki Lightyear

Prezes

Lex Hoefsloot

Dyrektor

Laurens Weers

Zatrudnienie

90 (2021)[1]

brak współrzędnych
Strona internetowa
inauguracja marki Lightyear, 2019
Lightyear 0 podczas Motoworld Munich 2021

Atlas Technologies N.V. – holenderski producent solarno-elektrycznych samochodów z siedzibą w Helmond działający od 2016 roku. Oferuje on pojazdy pod marką Lightyear.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Startup Atlas Technologies założony został jesienią 2016 roku przez grupę inżynierów z Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven, doświadczonych udziałem w słynnych międzynarodowych zawodach World Solar Challenge[2] odbywających się corocznie w Australii. Zbierając zespół doświadczonych we wcześniejszej pracy w branży motoryzacyjnej 90 inżynierów[1], firma obrała za cel rozwój samochodu o napędzie solarno-elektrycznym mającym znacznie zredukować potrzebę podłączania go do ładowania dzięki energii słonecznej, odróżniając się tym samym od koncepcji klasycznych pojazdów elektrycznych realizowanych przez konkurencyjne startupy z USA i Chin[3].

Marka Lightyear[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2019 roku Atlas Technologies zainaugurowało swoją markę samochodów Lightyear, prezentując przedprodukcyjny egzemplarz będącego we wstępnej fazie rozwoju modelu Lightyear One[4]. Zaprojektowany przez włoskie studio projektowe Granstudio, wyróżnił się swoim solarno-elektrycznym napędem. Pierwotnie pojazd miał trafić do produkcji 2 lata po debiucie w 2021 roku[5], jednak potrzeba dalszych prac nad układem napędowym skłoniła firmę do przesunięcia pierwszych dostaw na lipiec 2022. W połowie 2021 roku holenderskie przedsiębiorstwo potwierdziło zawiązanie współpracy z fińskim przedsiębiorstwem Valmet Automotive, dotychczas doświadczonego w realizacji zleconej produkcji samochodów różnych firm z całego świata. Na mocy umowy pierwsze egzemplarze One'a miały zostać zbudowane w styczniu 2022 roku w zakładach w portowym mieście Uusikaupunki[6]. Ostatecznie termin ten uległ jednak opóźnieniu, a w międzyczasie samochód zmienił nazwę na Lightyear 0[7].

Produkcja solarno-elektrycznego samochodu została ostatecznie uroczyście zainaugurowana z końcem listopada 2022[8], kończąc się zaledwie 2 miesiące później z powodu załamania sytuacji finansowej holenderskiego przedsiębiorstwa[9]. Brak płynności, a także wysoka cena niskowolumenowego "0" skłoniła firmę do zmiany strategii[10] i skoncentrowania się na rozwoju kolejnego modelu - znacznie tańszego, mniejszego crossovera Lightyear 2[11].

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]