August Zieliński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

August Zieliński (ur. 1861 r. w Warszawie, zm. 22 września 1908) – polski wykładowca korespondencji i buchalterii w Szkole Kronenberga. Wykładowca i kierownik Wyższych Kursów Handlowych Żeńskich J. Siemiradzkiej i Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców m. Warszawy. Założyciel Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie kupieckiej. Ukończył Szkołę Handlową Leopolda Kronenberga i Wyższą Szkołę Handlową w Lipsku. W sferze zawodowej pracował w instytucjach ubezpieczeniowych, a także jako wykładowca w Szkole Kronenberga i w Wyższych Kursach Handlowych Żeńskich J. Siemiradzkiej oraz w Szkole Handlowej Zgromadzenia Kupców. Jest założycielem Towarzystwa Wyższych Kursów Handlowych.

W 1905 roku w wyniku liberalizacji stosunków politycznych w zaborze rosyjskim August Zieliński zainicjował utworzenie wyższej szkoły handlowej. W rezultacie 13 października 1906 roku w budynku przy Smolnej w Warszawie otworzył Prywatne Kursy Handlowe Męskie (obecna Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). Ich głównym zadaniem było kształcenie polskiej młodzieży na poziomie wyższym w zakresie ekonomii. Wykładał tam arytmetykę handlową.

W wieku 47 lat zmarł na atak serca.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

  • Pomnik w formie ławeczki umieszczony w 2018 w Ogrodach Rektorskich na terenie kampusu Szkoły Głównej Handlowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. SGH 2018: od A do Ż. W: Gazeta SGH. Wydanie specjalne (346) Insight 2018 [on-line]. s. 4. [dostęp 2019-03-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]