Augusta (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Augusta
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Miejscowość

Augusta

Zarządca

Rete Ferroviaria Italiana

Data otwarcia

1871

Dane techniczne
Liczba peronów

2

Liczba krawędzi
peronowych

2

Kasy

T

Linie kolejowe
Położenie na mapie Sycylii
Mapa konturowa Sycylii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Augusta”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Augusta”
Ziemia37°14′36,42″N 15°13′06,85″E/37,243450 15,218569

Augusta (włoski: Stazione di Augusta) – stacja kolejowa w Augusta, w prowincji Syrakuzy, w regionie Sycylia, we Włoszech.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stacja została wybudowana w czasie budowy linii kolejowej między Katanią i Syrakuzami. Stacja została wybudowana na płaskiej powierzchni na północnych obrzeżach miasta Augusta, w pobliżu starego basenu solankowego, u podnóża gór Tauro. Została otwarta 19 stycznia 1871 w tym samym czasie, kiedy otwarto dla ruchu ostatni odcinek 57,8 km linii między Lentini i Syrakuzami. Aby dotrzeć do miasta kolei musiał przejść przez pętlę kilka kilometrów, które znacznie zwiększają odległość między dwoma miastami. Stacja wkrótce miał dobry przepływ ruchu pasażerskiego i sprawiedliwy przepływ towarów związanych z działalności rolniczą, solą i portem wojennym. W przeddzień Operacji Husky, poniosła znaczne szkody w bombardowaniu zarówno lotniczym i marynarki wojennej, ale została częściowo reaktywowana w 1944 roku.

Po II wojnie światowej rozpoczęła się na obszarze na południe od stacji, rozwój portu i budowa pierwszych zakładów petrochemicznych, rafinerii ropy naftowej grupy Rasiom Moratti, założonej w 1949 roku. Później stacja przeszła reorganizację torów i elektryfikację. Wzrosła liczba pociągów podmiejskich do i z Syrakuz.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Augusta
Linia Mesyna – Syrakuzy (281,898 km)
Agnone di Siracusa
odległość: 18,408 km
odległość: 13,283 km