Aurus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aurus Motors
ООО «Аурус Моторс»
ilustracja
Państwo

 Rosja

Siedziba

Jełabuga

brak współrzędnych
Strona internetowa

Aurus (łac. aurum – złoto, ang. Russia – Rosja) – rosyjski producent samochodów i marka luksusowych samochodów osobowych, która zadebiutowała na targach motoryzacyjnych w Moskwie w 2018 r. modelem Aurus Senat[1].

Jesienią 2012 r. szef kancelarii prezydenta Rosji Władimira Putina zapowiedział stworzenie marki luksusowych pojazdów dla najwyższych urzędników państwowych w ramach powołanego w tym celu programu Kortież. Z czasem zdecydowano o zwiększeniu grupy docelowej o zamożnych klientów indywidualnych z Rosji i innych państw. Pierwsze pojazdy marki opracowano przy współpracy niemieckich firm ze środków zapewnionych przez spółki arabskie[1].

W 2019 r. zaczął się proces rejestracji marki w państwach europejskich, jednak spotkał się on z zażaleniami innych koncernów w związku z podobieństwem nazwy Aurus do modeli produkowanych przez te przedsiębiorstwa. Zastrzeżenia złożyły Toyota (model Auris), Lamborghini (model Urus) i Michelin (opony Taurus)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Andrzej Kublik: Motoryzacyjne złoto Rosji. W Moskwie szykują się do konkurencji z Rolls-Royce’em. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2018-09-03. [dostęp 2018-09-03]. (pol.).
  2. Andrzej Kublik, Toyota i Lamborghini blokują motoryzacyjny luksus Rosji. Chodzi o markę Aurus – czy będzie zmiana nazwy?, wyborcza.pl, 27 marca 2019 [dostęp 2019-03-28] (pol.).