Awaria zasilania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zwarcie spowodowane przez gałęzie drzew w czasie burzy

Awaria zasilania – długotrwały zanik lub odchylenie napięcia w komercyjnej sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej.

Blackout[edytuj | edytuj kod]

Nagła, poważna awaria systemu elektroenergetycznego powodująca dłuższą przerwę w dostawie energii (czego skutkiem jest m.in. wygaśnięcie oświetlenia) na znacznym obszarze nazywana jest blackoutem[1].

Każda awaria typu blackout ma inne przyczyny, ale można mówić o schemacie dochodzenia do blackoutu. W wyniku sekwencji kilku losowych zdarzeń (awarie sieciowe, wyłączenia elektrowni, ekstremalne warunki atmosferyczne) dochodzi do przekroczenia krytycznych wartości podstawowych parametrów technicznych pracy systemu (częstotliwość, napięcie), automatycznego odłączenia się od sieci elektrowni i utraty napięcia na całym obszarze objętym zakłóceniem[2].

Szczególnym przypadkiem awarii zasilania jest brownout – obniżenie parametrów jakościowych prądu (spadek napięcia w sieci i częstotliwości prądu)[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. blackout, Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego [dostęp 2019-10-04].
  2. Czy jesteśmy przygotowani na blackout?
  3. Jan Zych, Cezary Fórmaniak, Źródła blackoutów w Polsce z perspektywy zarządzania kryzysowego, [w:] Dariusz Ćwik, Piotr Kwiatkiewicz, Radosław Szczerbowski (red.), Energetyka w odsłonach: ochrona środowiska, logistyka, OZE, technika, finanse, bezpieczeństwo, Poznań: Fundacja na rzecz Czystej Energii, 2016, s. 523, ISBN 978-83-64541-16-2.