Azcapotzalco

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Azcapotzalco (klasyczny nahuatl: Āzcapōtzalco - āzcapōtzallimrowisko” + -co „miejsce”; dosłownie: „w mrowisku”) – jedna z 16 dzielnic miasta Meksyk, położona w jego północno-zachodniej części, która w przeszłości funkcjonowała jako niezależne miasto. Liczy 414 711 mieszkańców[a][1].

Od 28 września 2019 siedziba rzymskokatolickiej diecezji Azcapotzalco.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto Azcapotzalco zostało założone w XII w. jako miasto-państwo Tepaneków. Zostało dwukrotnie podbite - w 1428 roku przez Trójprzymierze Tenochtitlánu, Texcoco i Tlacopánu oraz pośrednio w 1521 roku po upadku Imperium Azteków. W połowie XIX w. miasto rolnicze stało się częścią Dystryktu Federalnego Meksyk. W XX w. zostało pochłonięte przez eksurbanizację miasta Meksyk. Dziś jest w 100% zurbanizowanym obszarem przemysłowym.

Geografia i środowisko[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica Azcapotzalco położona jest na północnym zachodzie Dystryktu Federalnego Meksyk w Dolinie Meksyku, wschodnią częścią na dnie dawnego jeziora Texcoco i zachodnią na stałym gruncie. Historyczne centrum miasta znajdowało się na dawnej linii brzegowej tego jeziora[2]. Rozciąga się na powierzchni 33,54 km²[b][1]. Średnia wysokość dzielnicy wynosi 2240[3] m n.p.m. Graniczy z dzielnicami Gustavo A. Madero, Cuauhtémoc i Miguel Hidalgowraz oraz z miastami Tlalnepantla de Baz i Naucalpan w stanie Meksyk[3].

Dzielnica jest w 100% zurbanizowana, podzielona na 2,723 bloki miejskie i nie posiada żadnych ekologicznych rezerwatów. Znajdują się tu 54 parki, w których nie wegetuje dzika roślinność ale zasadzone gatunki, takie jak wierzba, cedr czy sosna. Zajmują one powierzchnię 100,51 hektarów, co stanowi 2,9% całej dzielnicy. Największe i najważniejsze z nich to Parque Tezozómoc i Alameda Norte o łącznej powierzchni 52,4 hektarów. Parque Tezozomoc został zaprojektowany przez Mario Schjetnana jako replika prekolumbijskiego zagłębia Doliny Meksyku. Otworzony w 1982 roku. Inne ważne obszary zielone obejmują obiekty takie jak Plaza Hidalgo, kampusy kolegiów, w szczególności Universidad Autónoma Metropolitana[4] (UAM-A, hiszp. „Autonomiczny Uniwersytet Metropolitarny”), parki, kompleksy sportowe, a nawet cmentarze, ze względu na ich dużą powierzchnię, w szczególności cmentarz San Isidro. Wszystkie obiekty sportowe, to jest siedemdziesiąt publicznie dostępnych pól i kompleksów sportowych, stanowią około 67 hektarów dzielnicy. Zaliczają się do nich m.in. Deportivo Renovacion Nacional, Deportivo Reynosa, Centro Deportivo Ferrocarrilero i Unidad Deportiva Benito Juarez. Deportivo Reynosa tymczasowo wykorzystywany był jako jedna z „sztucznych plaż” miasta Meksyk, składająca się z basenów i terenów piaszczystych, które zostały skonstruowane przez władze miasta.

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Największy ośrodek przemysłowy zespołu miejskiego, w którym rozwinął się przemysł rafineryjny, metalowy oraz spożywczy.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane na rok 2010.
  2. Dane na rok 2005.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Azcapotzalco - dane statystyczne. [dostęp 2014-11-10]. (hiszp.).
  2. Historia Azcapotzalco. [dostęp 2014-11-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-19)]. (hiszp.).
  3. a b Enciclopedia de los Municipios y delegaciones de México. [dostęp 2014-11-10]. (hiszp.).
  4. Universidad Autónoma Metropolitana. [dostęp 2014-11-10]. (hiszp.).