Azyl (film 2002)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu z 2002 roku. Zobacz też: Azyl.
Azyl
Panic Room
Gatunek thriller
Data premiery 29 marca 2002
Kraj produkcji 2002
Język Angielski
Czas trwania 107 minut
Reżyseria David Fincher
Scenariusz David Koepp
Główne role Jodie Foster, Forest Whitaker, Jared Leto
Muzyka Howard Shore
Zdjęcia Darius Khondji, Conrad W. Hall
Scenografia Keith Neely, James E. Tocci, Jon Danniells, Garrett Lewis, Jacqueline Jacobson, Arthur Max
Kostiumy Michael Kaplan
Montaż Jim Haygood, Angus Wall
Wytwórnia Columbia Pictures
Hofflund/Polone
Indelible Pictures
Dystrybucja Columbia Pictures
Budżet $48.000.000

Azyl (tytuł oryginalny Panic Room) – amerykański thriller z 2002 roku w reż. Davida Finchera.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Meg Altman, świeżo rozwiedziona kobieta przeprowadza się wraz z 11-letnią córką, Sarah do nowego mieszkania. Mieszkanie to posiada specjalnie zamontowany "Azyl" - pokój zbudowany z betonowych ścian, ze stalowymi drzwiami, z własną wentylacją , linią telefoniczną oraz systemem monitorów pokazujących sytuację w każdym zakątku domu. Pierwszej nocy do mieszkania włamuje się trzech bandytów, którzy chcą ukraść pieniądze pozostawione przez poprzedniego właściciela w sejfie mieszkania. Nie wiedzą oni, że do domu wprowadzili się nowi mieszkańcy. Meg wraz z córką w ostatniej chwili ukrywa się w "Azylu". Nie może jednak wezwać pomocy, gdyż nie zdążyła uruchomić linii telefonicznej pokoju. Bandyci nie zamierzają się poddać, a sejf z pieniędzmi znajduje się właśnie w "Azylu".

Burnham, wiedząc że w domu są właściciele chce odejść, lecz Junior go namawia aby został. Burnham wpada na pomysł żeby wypełnić pokój gazem, jednak to Raoul wykonuje ten plan. Meg próbuje zatkać wloty powietrza za pomocą taśmy klejącej, bez skutku. Sarah znajduje rurę z czystym powietrzem, z której ona i jej matka oddychają. Meg decyduje podpalić gaz żeby go usunąć. Eksplozja gazu ciężko parzy ramię Juniora, podczas gdy wewnątrz "azylu" eksplozja nastąpiła tuż przy suficie, nie parząc Meg i Sarah.

Meg próbuje skontaktować się z sąsiadem za pomocą latarki oraz włamuje się do głównej sieci telefonicznej, zdążając dodzwonić się do jej byłego męża Stephen zanim linia zostaje odcięta. Sarah, cierpiąc na cukrzycę dostaje ataku spowodowanego hipoglikemią, a jej awaryjna strzykawka z glukagonem znajduje się w lodówce w jej pokoju. Junior odpuszcza pieniądze znajdujące się w sejfie i próbuje opuścić dom, gdy zabija go strzałem w głowę Raoul. Zmusza on Burnhama żeby dokończył napad. W tym czasie Stephen przyjeżdża do posesji. Gdy wchodzi do domu zostaje pobity do nieprzytomności przez Raoula. Meg w desperacji decyduje się otworzyć drzwi. Gdy wychodzi napada na nią Raoul. Walka kończy się gdy stalowe drzwi miażdżą rękę Raoula, zamykając jego i Burnhama w "azylu" oraz Meg na zewnątrz z pistoletem Raoula. Burnham, będąc najbardziej humanitarny daje Sarah zastrzyk strzykawką którą Meg zdążyła wrzucić do pokoju zanim drzwi się zamknęły.

Wkrótce pojawia się dwóch policjantów, gdyż Stephen zadzwonił na policję przed wejściem do domu. Policjanci wchodzą do domu i zastają w domu Meg. Raoul szantażuje Meg, grożąc śmiercią jej córki, podczas gdy Burnham bierze się do otwierania sejfu. W wyniku tego Meg kłamie do policjantów, którzy opuszczają dom. Raoul i Burnham, mając w rękach 22 miliony dolarów, próbują wyjść z "azylu" mając Sarah za zakładnika. Jednak Meg i ranny Stephen atakują ich. Po męczącej walce Burnham ucieka podczas gdy Raoul przygotowuje się do zabicia Meg za pomocą dużego młota. Burnham wraca się słysząc krzyk Meg i zabija Raoula. Wtedy wracają policjanci, gdyż byli oni podejrzliwi co do stanu Meg w jakim ją znaleźli. Na widok policjantów Burnham poddaje się, rzucając pieniądze na wiatr. Oświadcza on, że on uczestniczył napadzie tylko dlatego że jego córka umiera na raka. Przed końcem filmu pokazane jest, jak Meg i Sarah przeszukują gazetę aby znaleźć nowy dom.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]