Siedem (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siedem
Seven
Gatunek thriller, dramat
Data premiery Ziemia 22 września 1995
Polska 16 lutego 1996
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Reżyseria David Fincher
Scenariusz Andrew Kevin Walker
Główne role Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey
Muzyka Howard Shore
Zdjęcia Darius Khondji
Scenografia Arthur Max
Kostiumy Michael Kaplan
Montaż Richard Francis-Bruce
Wytwórnia Cecchi Gori Pictures
New Line Cinema
Dystrybucja New Line Cinema
Budżet 30 000 000 $

Siedem (ang. Seven, stylizowany zapis: Se7en) – amerykański thriller z 1995 roku w reżyserii Davida Finchera.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Thriller o ambicjach moralitetu - wyjątkowo mroczna, wstrząsająca opowieść o mordercy, który powodowany specyficznym poczuciem moralności zabija tych, którzy popełnili jeden z siedmiu grzechów głównych. Giną tak, jak grzeszyli - zabijani w trakcie barbarzyńskiego rytuału. Wszystko dzieje się w przytłaczająco ponurej scenografii - w środku nieprzyjaznego miasta, gdzie przemoc wydaje się wszechpotężna.

Śledztwo w tej sprawie podejmuje doświadczony porucznik William Somerset (Morgan Freeman) z miejscowego wydziału zabójstw, ale bez rezultatów. Dlatego też wkrótce ma zostać zastąpiony kimś młodszym. Wtedy pojawia się szalenie ambitny idealista, David Mills (Brad Pitt). Zobowiązany przez szefów Somerset musi w ciągu tygodnia wprowadzić swojego następcę w śledztwo. Stosunki między nimi układają się fatalnie. Różnią się pod względem wieku, koloru skóry i temperamentu. Somerset wybiera się za kilka dni na emeryturę i marzy o przeniesieniu się na wieś. Nie ma złudzeń - jest dojrzały, wręcz zmęczony życiem i przekonany, że współczesny świat stoi nad przepaścią, a on jest ostatnim reliktem przeszłości. W przeciwieństwie do niego Mills jest porywczy i zdeterminowany chęcią zrobienia kariery. Jedyną normalną rzeczą w jego życiu, niosącą nadzieję na przyszłość, jest miłość do żony, Tracy (Gwyneth Paltrow). W pracy głównie kieruje się intuicją, podczas gdy jego starszy partner wierzy w intelekt.

Ale to właśnie Somerset pierwszy zauważa pewną metodę w tym szaleństwie, a mianowicie, że seryjny morderca w bestialski sposób skazuje na pokutę za siedem grzechów głównych i słusznie przewiduje, że wkrótce pojawią się kolejne ofiary z napisami: pycha, chciwość, cudzołóstwo, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew i lenistwo. Obaj detektywi krok po kroku starają się zrozumieć chorą psychikę mordercy. Somersetowi pozostaje upewnić się co do szczegółów i w tym celu wybiera się do biblioteki, aby studiować dzieła Dantego i Chaucera. Mills próbuje powstrzymać mordercę siłą...

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Twórcy filmu[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]