BWA Wrocław

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnejwrocławska instytucja kultury założona w 1962, finansowana przez gminę Wrocław. Zajmuje się organizacją wystaw, wydawnictwem, działalnością edukacyjną i promocyjną. Posiada kilka przestrzeni wystawienniczych na terenie miasta: Awangarda, BWA Wrocław Główny, Dizajn, SIC!, Studio.

Od roku 2002 do 2020 roku dyrektorem instytucji był Marek Puchała. We wrześniu 2020 nowym dyrektorem został Maciej Bujko[1].

Galerie BWA Wrocław[edytuj | edytuj kod]

Galeria Awangarda[edytuj | edytuj kod]

W najstarszej przestrzeni Galerii Awangarda prezentowane jest pełne spektrum przejawów sztuki współczesnej z naciskiem na jej konteksty społeczne, kulturowe i ideologiczne. Od 4 lutego 2019 roku na czas zabezpieczenia budynku i przygotowania go do pierwszej fazy prac remontowych przestrzeń galerii Awangardy jest zamknięta dla zwiedzających[2].

Galeria BWA Wrocław Główny[edytuj | edytuj kod]

Od 2019 BWA Wrocław ma nową przestrzeń: galerię BWA Wrocław Główny, która została przyznana przez miasto z racji konieczności remontu galerii Awangarda. Przestrzeń ta mieści się na antresoli dworca kolejowego Wrocław Główny[3].

Kierowniczką galerii jest Anna Mituś.

Galeria SIC![edytuj | edytuj kod]

Galeria specjalizuje się w wystawach szkła artystycznego i ceramiki, dla których zaplecze stanowi tradycja tej dyscypliny rozwijana od początków istnienia wrocławskiej ASP. Jest to jedyna w Polsce publiczna galeria poświęcona szkłu artystycznemu, studyjnemu i użytkowemu rozszerza swoją działalność o zagadnienia związane nie tylko z materiałem.

Kierowniczką galerii jest Dominika Drozdowska.

Galeria Dizajn[edytuj | edytuj kod]

Galeria funkcjonująca od dwóch dekad jako przestrzeń poświęcona polskiemu projektowaniu, od 2009 roku rozwija program dizajnu społecznego, krytycznego wobec kultury przedmiotu konsumpcyjnego, zaangażowanego w budowanie poprzez szeroko zakrojone działania edukacyjne dyskusji na temat projektowania, filozofii i kultury. Jej program tworzą wystawy kuratorskie, które najczęściej dotyczą społecznych wymiarów dizajnu, oraz aktywności wydawnicze, publicystyczne i warsztatowe.

Kierowniczką galerii jest Katarzyna Roj.

Galeria Studio[edytuj | edytuj kod]

Galeria funkcjonuje od 1999 roku. Znajduje się w centrum Wrocławia przy ulicy Ruskiej 46a. Rozwija problemy poruszane w ramach Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, a także łączy w sobie funkcje rezydencji, otwartej pracowni, czytelni, przestrzeni spotkań i debat zachowując przy tym charakter galerii sztuki.

Kierowniczką galerii jest Joanna Stembalska.

Magazyn BIURO[edytuj | edytuj kod]

Od 2009 roku BWA Wrocław wydaje BIURO, towarzyszący programowi wystawienniczemu tematyczny magazyn o sztuce współczesnej, dizajnie, stylu życia, architekturze i filozofii. Do lutego 2019 roku ukazało się siedemnaście numerów czasopisma[4]. Redaktorką naczelną jest Anna Mituś[5].

Wystawy i projekty[edytuj | edytuj kod]

BWA Wrocław współpracuje m.in. z ASP we Wrocławiu jako współorganizator Konkursu im. Eugeniusza Gepperta oraz wystaw dyplomowych studentów wrocławskiej akademii. Cyklicznie organizuje również Biennale Sztuki Zewnętrznej Out of Sth, które po raz pierwszy odbyło się w 2008 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Redakcja, Wybrano nowego dyrektora BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej, www.wroclaw.pl [dostęp 2020-10-10] (pol.).
  2. Witryny galerii Awangarda, bwa.wroc.pl [dostęp 2019-02-04].
  3. BWA wyprowadza się na Dworzec Główny. Pałac Hatzfeldtów przy ul. Wita Stwosza zaczął się rozpadać, wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 2019-02-04] (pol.).
  4. Biuro, bwa.wroc.pl [dostęp 2020-01-29].
  5. BIURO, Katalog.Czasopism.pl [dostęp 2020-01-29] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]