Babcia (Zwariowane melodie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Babcia – drugoplanowa bohaterka wielu animowanych krótkometrażówek z kotem Sylwestrem i ptaszkiem Tweetym w latach 50. i 60., jest postacią z uniwersum Zwariowanych melodii stworzoną przez Friza Frelenga. Zawsze przedstawiana jest jako staromodna stara panna w okularach, z siwymi włosami spiętymi w kok i w charakterystycznym dla późnego XIX wieku damskim ubraniu, zawsze z turniurą. Z natury jest dobroduszna, gwałtownie zmienia się jednak, gdy jej kanarek Tweety znajduje się w niebezpieczeństwie (najczęściej z powodu Sylwestra). Może wydawać się stereotypową starszą panią, ale w rzeczywistości jest sprytna i inteligentna.

Babcia na przestrzeni lat[edytuj | edytuj kod]

Historia Babci ze Zwariowanych melodii zaczyna się od postaci babci głównej bohaterki z baśni o Czerwonym Kapturku w parodii klasycznej opowieści dla dzieci w Little Red Walking Hood z 1937 roku z Eggheadem w roli drugoplanowej, animowanej krótkometrażówce wyreżyserowanej przez Texa Avery’ego. Kolejne podobne postacie babć pojawiły się w filmach:

Postać obecnie kojarzona jako Babcia ze Zwariowanych melodii pojawiła się w 1950 roku w filmie Canary Row. Później, w latach 50., występowała w kilkunastu krótkometrażówkach jako tło dla kota Sylwestra i kanarka Tweety’ego.

Choć niemal zawsze pojawiała się na ekranie razem ze swymi zwierzęcymi towarzyszami, zdarzało jej się również występować w kreskówkach bez nich. Na przykład w krótkometrażówce z 1953 roku, Hare Trimmed, Babcia „zagrała” kobietę o imieniu Emma, o którą walczyli dwaj zalotnicy, Yosemite Sam i Królik Bugs (długouchy bohater starał się jedynie pokrzyżować podstępny plan konkurenta). Kolejnym przykładem jest film z 1965, Corn on the Cop, gdzie jako pani Oldfield pojawiła się obok Kaczora Daffy’ego i Prosiaka Porky’ego występujących jako dwaj policjanci, którzy mylą ją z podobnym do niej złodziejem.

W latach dziewięćdziesiątych otrzymała epizodyczną rolę profesorki w Przygodach Animków, była też jedną z głównych postaci serialu Sylwester i Tweety na tropie, cheerleaderką drużyny kreskówek w filmie Kosmiczny mecz oraz babcią dziecięcych bohaterów w serialu Looney Tunes: Maluchy w pieluchach. Pojawia się również w serialu The Looney Tunes Show

W filmie Looney Tunes znowu w akcji przebiera się za nią prezes ACME.

Aktorzy głosowi[edytuj | edytuj kod]

Głos Babci jako pierwsza podkładała Bea Benaderet, najpierw od 1937 do 1943 roku i ponownie w latach 1950–1953. Rolę przejęła następnie June Foray, podkładając jej głos do swojej śmierci w 2017 roku. W polskim dubbingu głosu Babci użyczyły: Mirosława Nyckowska (1994–1997) i Mirosława Krajewska (oficjalny głos, od 1997 roku).