Baccano!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baccano!
jap. バッカーノ!
(Bakkāno!)
Gatunekakcja, przygoda, fantasy, komedia
Powieść ilustrowana
AutorRyohgo Narita
ArtystaKatsumi Enami
WydawcaASCII Media Works
Wydawana10 lutego 2003obecnie
Liczba tomów21+
Telewizyjny serial anime
ReżyserTakahiro Omori
StudioBrain's Base, Aniplex
Stacja telewizyjnaJaponia WOWOW
Premierowa emisja26 lipca 20071 listopada 2007
Liczba odcinków13
Manga
Baccano! 1931 The Grand Punk Railroad
AutorRyōgo Narita
ArtystaGinyū Shijin
WydawcaMediaWorks
Odbiorcyshōnen
Drukowana wDengeki Comic Gao!
Wydawana27 grudnia 200627 lutego 2008
Liczba tomów2
OVA
Baccano!
ReżyserTakahiro Omori
ScenariuszNoboru Takagi
StudioBrain's Base
Liczba odcinków3
Data wydania2008
Czas trwania28
Manga
AutorShinta Fujimoto
WydawcaSquare Enix
Odbiorcyseinen
Drukowana wYoung Gangan
Wydawana16 października 20156 stycznia 2017
Liczba tomów3

Baccano! (jap. バッカーノ! Bakkāno!) – zbiór powieści napisanych przez Ryōgo Naritę i ilustrowanych przez Katsumi Enami. Pierwszy tom otrzymał Złotą Nagrodę na IX Dengeki Novel Prize.

Seria doczekała się 13-odcinkowego serialu anime oraz trzech kontynuujących jego fabułę odcinków (OVA). Serial został wyprodukowany przez studio Brain's Base i Aniplex. Powstała także manga, która opiera się na drugim i trzecim tomie powieści. Została zilustrowana przez Ginyū Shijin.

W Polsce anime zostało po raz pierwszy wyemitowane 26 listopada 2008 roku na kanale Canal+ Polska[1].

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

Baccano jest włoskim słowem oznaczającym „hałas”, „zgiełk”, a przez autora tłumaczony jako „głupie zamieszanie”. Każda historia opowiedziana w poszczególnym tomie opowiada o niepowiązanych ze sobą bohaterach, których losy w większym lub mniejszym stopniu się przeplatają. Nieśmiertelni alchemicy, gangsterzy kierujący opinią publiczną, mafia i inne twory wyciągnięte prosto z filmów to tylko część tej niekontrolowanej historii.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W 1711 roku grupa alchemików zgromadzona na pokładzie statku Advena Avis w celu odkrycia sposobu na wieczne życie wzywa demona znającego jej tajemnice. Demon pojawia się na ich wezwanie i podarowuje im eliksir wiecznego życia, sposób na stworzenie go i sposób na skończenie życia nieśmiertelnych. Tego samego wieczora, alchemicy zaczynają znikać ze statku, „pożerani” przez jednego ze swoich. Dostrzegając niebezpieczeństwo, nieśmiertelni rozpraszają się po całym świecie.

Wieki później, w czasach prohibicji w Stanach Zjednoczonych, nieśmiertelni natrafiają się na siebie ponownie.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Isaac Dian (jap. アイザック・ディアン Aizakku Dian) – Złodziej o niskiej inteligencji znany z kradzieży małowartościowych rzeczy (drzwi muzeum, słodycze, itp) i przebieraniu się w kostiumy (indianina, księdza, mikołaja), przez co często jest brany bardziej za aktora ulicznego niż kryminalistę. Zakochany w swej partnerce Mirii Harvert. Staje się nieśmiertelny po tym, jak wypija eliksir przyrządzony przez Barnesa (i skradziony Dallasowi Genoardowi) podczas tajnego spotkania członków Camorry w 1930 roku sądząc, że to zwykły alkohol. Zrozumiał, że jest nieśmiertelny dopiero w 2001 roku.
Seiyū: Masaya Onosaka
 • Miria Harvent (jap. ミリア・ハーヴェント Miria Hāvento) – złodziejka, partnerka i ukochana Isaaca. Niezmiernie naiwna i głupiutka, wierzy w każdy nonsens wypowiedziany przez Isaaca. Razem sprawiają wrażenie najgłupszej pary, ale mają duży wpływ na każdą poznaną osobę i myślą o nich jedynie w pozytywnym świetle. Staje się nieśmiertelna w tym samym czasie co Isaac i w tym samym momencie dowiaduje się, że jest nieśmiertelna.
Seiyū: Sayaka Aoki
 • Firo Prochainezo (jap. フィーロ・プロシェンツォ Fīro Puroshentso) – członek Camorry z rodziny mafijnej Martillo i utalentowany wojownik. Przyjaciel braci Gandor i Maizy. Zakochuje się w Ennis od pierwszego wejrzenia i z jej pomocą zabija Szilarda, ratując ją od śmierci. Podobnie jak większość bohaterów staje się nieśmiertelny wypijając eliksir przyrządzony przez Barnesa, który Isaac i Miria ukradli i wypili podczas tajnego spotkania członków Camorry w 1930 roku, sądząc, że jest to zwykły alkohol. Po „zjedzeniu” Szilarda staje się drugą osobą (po Maizie) znającą tajemnicę sporządzenia eliksiru.
Seiyū: Hiroyuki Yoshino
 • Maiza Avaro (jap. マイザー・アヴァーロ Maizā Avāro) – członek Camorry z rodziny Martillo i jeden z oryginalnych nieśmiertelnych. Był alchemikiem, który przywołał demona na statku Adveny Avis w 1711 roku w celu poznania tajemnicy nieśmiertelności i jedyna osoba, której powierzono tajemnicę przyrządzenia eliksiru.
Seiyū: Mitsuru Miyamoto
 • Keith Gandor (jap. キース・ガンドール Kīsu Gandōru) – członek rodziny mafijnej Gandor, który przez całą serię nie wymawia ani jednego słowa i jest zawsze widziany w towarzystwie rodzeństwa. Tak jak pozostali staje się nieśmiertelny w 1930 roku.
 • Berga Gandor (jap. ベルガ・ガンドール Beruga Gandōru) – okrutny szef rodziny mafijnej Gandor, lubiący powierzać zadania Ticowi. Staje się nieśmiertelny w 1930 roku.
Seiyū: Kenta Miyake
 • Luck Gandor (jap. ラック・ガンドール Rakku Gandōru) – wiecznie uśmiechnięty szef mafijnej rodziny Gandor. Jest dobrym przyjacielem Firo, dzięki czemu ma dobre stosunki z mafią Martillo. Staje się nieśmiertelny wraz z braćmi w 1930 roku.
Seiyū: Takehito Koyasu
 • Szilard Quates (jap. セラード・クェーツ Serādo Kuētsu) – jeden z oryginalnych nieśmiertelnych i alchemik. Od chwili stania się nieśmiertelnym w 1711 roku stara się poznać tajemnicę przyrządzenia eliksiru. Tej samej nocy, gdy przywołano demona na statku Advena Avis i członkowie załogi wypili eliksir, "zjadł" wielu jej członków, wśród nich brata Maizy, dzięki któremu poznał część tajemnicy nieśmiertelności. Wykorzystując poznaną wiedzę stworzył niekompletny eliksir, po wypiciu którego osoba nie umierała od śmiertelnych ran, ale starzała się i mogła być „zjedzona” przez nieśmiertelnych. Stworzył homunculusa imieniem Ennis, który pomagał mu w swych poczynaniach. Chociaż ma ciało starca, to jest niezwykle szybki i zwinny podczas walk. Do roku 1930 zjadł 18 oryginalnych nieśmiertelnych z załogi Adveny Avis, dopóki nie został zdradzony przez Ennis i „zjedzony” przez Firo.
Seiyū: Kinryuu Arimoto
 • Ennis (jap. エニス Enisu) – Homunculus stworzony przez Szilarda w celu pomagania mu w osiągnięciu celu. Jest nieśmiertelna. Miała nie posiadać emocji i jedynie wykonywać wszystkie powierzone zadania, jednak zaczęła je odczuwać za sprawą Isaaca i Mirii, przez co zrozumiała złe intencje Szilarda i pomogła Firo w pokonaniu go, przez co omal nie zginęła. W późniejszych latach staje się jego dziewczyną.
Seiyū: Sanae Kobayashi
 • Claire Stanfield a.k.a. Vino (jap. クレア・スタンフィールド Kurea Sutanfīrudo) – Zabójca na usługach rodziny Gandorów. Osierocony w dzieciństwie, został przygarnięty przez Gandorów i traktowany jako członek rodziny, wychowywany wraz z braćmi Gandor. Kilka lat później wstąpił do trupy cyrkowej, gdzie wyćwiczył swe ciało do perfekcji. Jest znany jako zabójca Vino z powodu masakrowania ciał swych ofiar. Pod przykrywką działa jako młody konduktor pociągu Flying Pussyfoot, po tragedii której przyjmuje pseudonim Rail Tracer. W tym samym czasie oświadczył się Chane i poszukuje jej na Manhattanie, gdzie mieli się spotkać.
Seiyū: Masakazu Morita
 • Lua Klein (jap. ルーア・クライン Rūa Kurain) – narzeczona Ladda. Jest całkowicie mu oddana i mu posłuszna. Przyjęła obietnicę Ladda, że to on będzie jedyną osobą, która ją zabije.
Seiyū: Eri Yasui
 • Ladd Russo (jap. ラッド・ルッソ Raddo Russo) – Sadystyczny płatny morderca na usługach mafii Russo. Uwielbia znęcać się nad ludźmi przed ich śmiercią. Bardzo dobry w walkach wręcz i z użyciem broni palnej. Chociaż sprawia wrażenie egocentryka, to prawdziwie kocha swoją narzeczoną Luę, której obiecał śmierć ze swojej ręki.
Seiyū: Keiji Fujiwara
 • Chane Laforet (jap. シャーネ・ラフォレット Shāne Raforetto) – córka Hueya Laforeta. Włada nożami do perfekcji. Dołączyła do grupy wiernych jej ojcu wyznawców w celu przejęcia pasażerów pociągu Flying Pussyfoot za zakładników, chociaż tak samo jak jej ojciec nie pochwalała tego czynu. Chociaż jest niemową, potrafi komunikować się telepatycznie ze swoim ojcem. Chane jest wierna ojcu i święcie wierzy, że jest on jedyną osobą kochającą ją naprawdę. Po tym, jak Claire zaproponował jej małżeństwo na wagonie Flying Pussyfoot, obiecała mu odpowiedź czekając na Manhattanie.
Seiyū: Ryou Hirohashi
 • Nice Holystone (jap. ニース・ホーリーストーン Nīsu Hōrīsutōn) – Ekspert od ładunków wybuchowych o skłonnościach do wysadzenia czegokolwiek w powietrze. Nosi opaskę na prawym oku, który straciła w wypadku, gdy była mała. Zawsze widziana w towarzystwie Jacuzziego.
Seiyū: Yū Kobayashi
 • Jacuzzi Splot (jap. ジャグジー・スプロット Jagujī Supurotto) – Szef młodocianych gangsterów. Chociaż zawsze płacze i załamuje się o byle co, to stać go na heroiczne czyny i bycie dobrym liderem, zwłaszcza wtedy, gdy jego przyjaciele są w niebezpieczeństwie.
Seiyū: Daisuke Sakaguchi
 • Eve Genoard (jap. イブ・ジェノアード Ebu Jenoādo) – Dziewczyna z bogatej rodziny Genoardów. Siostra Dallasa, którego cały czas poszukuje od pory, gdy opuścił dom i stał się chuliganem.
Seiyū: Marina Inoue
 • Dallas Genoard (jap. ダラス・ジェノアード Darasu Jenoādo) - Brat Eve Genoard. Odkąd Isaac i Miria okradli dom Genoardów, opuścił rodzinę i stał się chuliganem. Pobił Barnesa i ukradł eliksir nieśmiertelności, który Barnes sporządził i próbował uratować z płonącego budynku. Ten z kolei został ukradziony przez Isaaca i Mirię, a Dallas i jego kumple trafiają w ręce Szilarda, który robi z nich pół-nieśmiertelnych (nie umierających od śmiertelnych ran, ale wciąż starzejących się). Z nowymi zdolnościami Dallas próbował zlikwidować Gandorów i Firo za lekceważenie go w przeszłości, ale zostaje złapany, zacementowany w beczce i wrzucony na dno rzeki Hudson.
Seiyū: Atsushi Imaruoka
 • Czeslaw Meyer (jap. チェスワフ・メイエル Chesuwafu Meieru) – Mały chłopiec, który stał się nieśmiertelny na pokładzie statku Advena Avis w 1711 roku. Z powodu przyjaciela, który traktował go jako zabawkę do znęcania się, panicznie boi się innych nieśmiertelnych i stara się ich „zjeść”, zanim oni tego nie zrobią. Od 1931 roku widziany jest w towarzystwie Maizy.
Seiyū: Akemi Kanda
 • Rachel (jap. レイチェル Reicheru) – Dziewczyna w stroju roboczym, pracująca jako informator dla gazety Daily Days. Była na pokładzie pociągu Flying Pussyfoot podczas jego katastrofy. Przeżyła, jedynie zraniła lewą nogę, a cenne informacje dostarczyła prezesowi Daily Days.
Seiyū: Shizuka Itou
 • Chic Jefferson (jap. チック Chikku) – młody mężczyzna pracujący dla Gandorów. Jest wiecznie uśmiechnięty i nosi ze sobą nożyczki, których używa do znęcania się nad wrogami rodziny.
Seiyū: Kappei Yamaguchi
 • Huey Laforet (jap. ヒューイ・ラフォレット Hyuui Raforetto) – Ojciec Chane Laforet i jeden z oryginalnych nieśmiertelnych z pokładu statku Advena Avis. Obecnie odsiaduje karę w więzieniu w Holandii. Wokół niego zrzeszone jest parę grup terrorystycznych, które zrobią wszystko, by go uwolnić – między innymi próbują wziąć zakładników na pokładzie Flying Pyssyfoot w zamian za uwolnienie go. Huey nie popiera ich metod i doskonale wie, że wielu z jego wyznawców chce jedynie poznać tajemnicę nieśmiertelności.
Seiyū: Susumu Chiba
 • Elmer (jap. エルマー Eruma) – jego pełne imię to Elmer C. Albatross. Jeden z oryginalnych nieśmiertelnych ze statku Advena Avis, wiecznie optymistycznych, nawet w beznadziejnych sytuacjach. Podczas łowów Szilarda na pokładzie udaje mu się wrzucić go do morza razem ze sobą. Gdy opadał na dno, demon obiecał spełnić jedno jego życzenie, z czego korzystał. Został wyłowiony przez pozostałych nieśmiertelnych.
Seiyū: Shintarou Oohata
 • Sylvie (jap. シルヴィ Shirubi) – jej pełne imię to Sylvie Lumiere. Jeden z oryginalnych członków statku Advena Avis. Jedyna osoba, która nie wypiła od razu swojej porcji eliksiru i zachowała ją z kryształowej butelce. Dzięki temu przeżyła spotkanie z Szilardem podczas jego łowów na statku. Była ukochaną Gerda Avaro. Nie wiadomo, co się z nią dzieje obecnie, ale prawdopodobnie została śpiewaczką z barach.
Seiyū: Ayahi Takagaki
 • Gerd Avaro (jap. グレット・アヴァーロ Gureddo Avāro) – Brat Maizy Avaro i ukochany Sylvie. Jeden z pierwszych, który stał się nieśmiertelny i jedyna osoba, której Maiza powierzył część sekretu sporządzenia eliksiru. Tego samego dnia, gdy demon został przyzwany, został „zjedzony” przez Szilarda, a jego ostatnim słowem było imię ukochanej.
Seiyū: Daisuke Namikawa
 • Barnes (jap. バーンズ Banzu) – alchemik na usługach Szilarda. To on stworzył kompletny eliksir nieśmiertelności, jednak z powodu pożaru laboratorium w opuszczonym magazynie, udało mu się ocalić parę butelek, które kolejno trafiały w różne ręce. Za utratę eliksiru został „zjedzony” przez Szilarda.
Seiyū: Tomomichi Nishimura
 • Demon – przyzwany na statku Advena Avis w 1711 roku. Podarował jego członkom eliksir nieśmiertelności, zasady bycia nieśmiertelnym oraz zdradził Maizie tajemnicę jego przyrządzenia. Obecnie przyjął ludzką postać i pracuje jako sekretarz imieniem Ronnie w rodzinie Martillo. Lubi obserwować poczynania nieśmiertelnych, którym podarował eliksir, jak i tych, którzy stali się nimi poprzez eliksir sporządzony przez Barnesa.

Terminologia[edytuj | edytuj kod]

Nieśmiertelni
Grupa osób, która stała się nieśmiertelna za sprawą eliksiru nieśmiertelności. Z chwilą wypicia go przestali się starzeć, a wszelakiego rodzaju rany (nawet śmiertelne) szybko się regenerują. Liczy się z tym jednak kilka reguł, które wytłumaczył im Demon:
 • w rozmowie ze sobą będą mogli używać jedynie prawdziwych imion,
 • mogą przekazywać między sobą telepatycznie informacje za pomocą położenia prawej ręki na twarzy,
 • jeśli będą chcieli skończyć swoje życie wystarczy, że jakikolwiek nieśmiertelny położy swoją prawą rękę na jego twarzy, a w myślach będzie chciał go "zjeść". W chwili, gdy nieśmiertelny "zjadł" drugiego nieśmiertelnego, przejmuje całą jego wiedzę i wspomnienia. Tym samym sposobem nieśmiertelny może "zjeść" innych nieśmiertelnych bez żadnego powodu, nie działa on jednak na zwykłych śmiertelnikach.
Ze znanych nieśmiertelnych należy wyliczyć członków statku Advena Avis (Maiza Avaro, Czeslaw Meyer, Szilard Quates), członków rodziny mafijnej Martillo (Firo), braci Gandor oraz Ennis, Mirię Harvent i Isaaca Dian.
Pół-Nieśmiertelni
Grupa osób, która wypiła niekompletny eliksir nieśmiertelności. W sensie praktycznym są identyczni z nieśmiertelnymi, różnią się jedynie tym, że się starzeją. Nie wiadomo, czy ostatecznie umierają, czy nie. Do tej grupy należą Dallas Genoard i jego koledzy.
Advena Avis
Statek, na którym w 1711 roku grupa alchemików przyzwała demona w celu poznania sekretu nieśmiertelności. Na jego pokładzie Szilard Quates zaczął "zjadać" pozostałych nieśmiertelnych, przez co członkowie statku postanowili rozproszyć się po świecie w celu uniknięcia ponownego spotkania.
Rodzina Martillo
Mafia, do której należą Firo i Maiza. To właśnie w ich siedzibie, podczas tajnego spotkania, Miria i Isaac poczęstowali wszystkich eliksirem nieśmiertelności sporządzonym przez Barnesa sądząc, że to zwykły alkohol. Wszystkie osoby, które były wtedy obecne (członkowie Martillo, bracia Gandor, Isaac, Miria) stali się nieśmiertelni.
Rodzina Gandor
Mafia rządzona przez braci Gandor.
Flying Pussyfoot
Pociąg charakteryzujący się bogato zdobionymi wagonami, a przez to przyciągający bogatych pasażerów. Na pokładzie tego pociągu doszło do katastrofy zatuszowanej przez rząd, podczas której zginęło wielu ludzi. To właśnie wtedy doszło do walk pomiędzy grupą terrorystyczną Hueya Laforeta, grupą Jacuzziego Splota, grupą Ladda Russo i Rail Tracerem.
Daily Days
Centrum informatyczne posiadającą bardzo dużą bazę informacji na sprzedaż. Chętnie tu zaglądają członkowie mafii, jak również i bogatych ludzi (np. Eve Genoard).

Manga[edytuj | edytuj kod]

Adaptacja powieści w formie mangi, zatytułowana Baccano! 1931 The Grand Punk Railroad (jap. バッカーノ! 1931 The Grand Punk Railroad) została napisana przez Naritę i zilustrowana przez Ginyū Shijina[2][3]. Manga była publikowana w czasopiśmie Dengeki Comic Gao! wydawnictwa MediaWorks od 27 grudnia 2006 roku[4] do 27 lutego 2008 roku[3]. Rozdziały zostały skompilowane w dwóch tomach, wydanych kolejno 27 lipca 2007 roku[2] oraz 26 kwietnia 2008 roku[5]. Rozdziały tej mangi skupiają się na wydarzeniach związanych z porwaniem pociągu Flying Pussyfoot[2][5].

Druga adaptacja w formie mangi została napisana przez Shintę Fujimoto i opublikowana w czasopiśmie Young Gangan wydawnictwa Square Enix[6]. Pierwszy rozdział tej mangi został wydany 16 października 2015 roku[7]. Ostatni rozdział tej mangi ukazał się 6 stycznia 2017 roku[8].

NrData wydania (język japoński)ISBN (język japoński)
110 lutego 2016[9]ISBN 978-4-7575-4876-3
210 sierpnia 2016[10]ISBN 978-4-7575-5072-8
310 kwietnia 2017[11]ISBN 978-4-7575-5268-5

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. CANALPLUS.PL. [dostęp 26 listopada 2008].
 2. a b c バッカーノ! 1931 The Grand Punk Railroad(1) (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2017-06-25].
 3. a b Inukami, Honoka, Baccano 1931 Manga to End in Japan (ang.). Anime News Network, 2008-01-25. [dostęp 2017-06-25].
 4. 最新雑誌情報 【2006年12月発売】 (jap.). MediaWorks. [dostęp 2017-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 5. a b バッカーノ! 1931 The Grand Punk Railroad(2) (jap.). ASCII Media Works. [dostęp 2017-06-25].
 6. Ryohgo Narita's Baccano! Light Novels Inspire New Manga This Year (ang.). Anime News Network, 2015-08-09. [dostęp 2017-06-25].
 7. Yen Press to Publish Baccano!, Jun Mochizuki's Memoir of Vanitas Manga Simultaneously With Japan (ang.). Anime News Network, 2015-12-03. [dostęp 2017-06-25].
 8. Shinta Fujimoto's Baccano! Manga Ends on January 6 (ang.). Anime News Network, 2016-12-23. [dostęp 2017-06-25].
 9. バッカーノ! 1巻 (jap.). Square Enix. [dostęp 2017-06-25].
 10. バッカーノ! 2巻 (jap.). Square Enix. [dostęp 2017-06-25].
 11. バッカーノ! 3巻(完) (jap.). Square Enix. [dostęp 2017-06-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]