Gangan Comics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gangan Comics (jap. ガンガンコミックス Gangan komikkusu)imprint japońskiej firmy Square Enix wydający mangi. Publikuje je w kilku magazynach, przeznaczonych dla różnych grup odbiorców. Na podstawie najpopularniejszych mang z magazynów Gangan Comics często tworzone są serie anime np. Fullmetal Alchemist, Moribito: Guardian of the Spirit, Nabari no Ou i Soul Eater[1].

Magazyny[edytuj | edytuj kod]

„Gekkan Shōnen Gangan”[edytuj | edytuj kod]

Gekkan Shōnen Gangan
Częstotliwość

miesięcznik

Państwo

 Japonia

Wydawca

Enix

Tematyka

komiksy

Pierwszy numer

1991

Strona internetowa

„Gekkan Shōnen Gangan” (jap. 月刊少年ガンガン) – miesięcznik z mangami, mający regularnie ponad 600 stron. Był wydawany przez Enix (teraz Square Enix) i rywalizował z innymi gazetami, takimi jak „Shūkan Shōnen Magazine”, „Shūkan Shōnen Jump” i „Shūkan Shōnen Sunday”, które są skierowane do tej samej grupy odbiorców: shōnen. Wydaje mangi z gatunku akcji i przygody, science fiction i fantasy.

Wybrane tytuły publikowane na łamach czasopisma:

„Gekkan GFantasy”[edytuj | edytuj kod]

„Gekkan GFantasy” (jap. 月刊Gファンタジー Gekkan Jī Fantajī) – japoński magazyn z mangami typu shōnen, znany również jako Gangan Fantasy, publikowany przez Square Enix. Serie są skierowane przede wszystkim do młodych czytelników i z reguły obsadzone są w realiach fantasy. Można w nich zaobserwować wiele cech gatunku supernatural, akcji i/lub horroru.

Wybrane tytuły publikowane na łamach czasopisma:

„Young Gangan”[edytuj | edytuj kod]

Young Gangan (jap. ヤングガンガン Yangu Gangan) – to japoński magazyn z mangami typu seinen publikowany przez Square Enix dwa razy w miesiącu (w pierwszy i trzeci piątek)[2]. Po raz pierwszy został wydany 3 grudnia 2004 roku.

Wybrane tytuły publikowane na łamach czasopisma:

„Gangan Online”[edytuj | edytuj kod]

„Gangan Online” (jap. ガンガンオンライン Gangan Onrain) – to darmowy magazyn internetowy z mangami i light novel, publikowany i uaktualniany przez Square Enix. Został aktywowany 2 października 2008 roku.

Wybrane tytuły publikowane na łamach czasopisma:

„Gekkan Gangan Joker”[edytuj | edytuj kod]

„Gekkan Gangan Joker” (jap. 月刊ガンガンJOKER Gekkan Gangan Joker) – japoński magazyn poświęcony mandze shōnen. Wydawany przez Square Enix od 22 kwietnia 2009 roku, zastąpił on dwa inne czasopisma tego wydawcy: „Gangan Powered” oraz „Gekkan Gangan Wing”[3].

Wybrane tytuły publikowane na łamach czasopisma:

Magazyny, których publikacja została wstrzymana[edytuj | edytuj kod]

„Gangan Powered”[edytuj | edytuj kod]

„Gangan Powered” (jap. ガンガンパワード Gangan Pawādo) – japoński magazyn z mangami typu shōnen publikowany przez Square Enix. Ostatni numer magazynu ukazał się 21 lutego 2009 roku, po czym został zastąpiony przez „Gangan Joker”[3].

Mangi publikowane w „Gangan Powered”:

„Gekkan Gangan Wing”[edytuj | edytuj kod]

„Gekkan Gangan Wing” (jap. 月刊ガンガンWING Gekkan Gangan Wing) – japoński magazyn z mangami typu shōnen publikowany przez Square Enix. Ostatni numer magazynu ukazał się 21 marca 2009 roku, po czym został zastąpiony przez „Gangan Joker[3].

Mangi publikowane w „Gekkan Gangan Wing”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2007 profile. Square Enix, październik 2007. s. 6. [dostęp 2008-04-28].
  2. Square Enix Comic Magazines. [dostęp 2008-01-31]. (jap.).
  3. a b c Gangan Joker to Replace Gangan Powered, Wing Mags. Anime News Network, 2009-03-01. [dostęp 2020-02-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]