Gangan Comics

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gangan Comics (jap. ガンガンコミックス Gangan komikkusu) – to imprint japońskiej firmy Square Enix wydający mangi. Publikuje je w kilku magazynach, przeznaczonych dla różnych grup odbiorców. Na podstawie najpopularniejszych mang z magazynów Gangan Comics często tworzone są serie anime np. Fullmetal Alchemist, Moribito: Guardian of the Spirit, Nabari no Ou i Soul Eater[1].

Magazyny[edytuj | edytuj kod]

Gekkan Shōnen Gangan[edytuj | edytuj kod]

Gekkan Shōnen Gangan
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Japonia 
Wydawca Enix
Rodzaj czasopisma manga shōnen
Pierwsze wydanie 1991
Strona internetowa

Gekkan Shōnen Gangan (jap. 月刊少年ガンガン) – miesięcznik z mangami, mający regularnie ponad 600 stron. Był wydawany przez Enix (teraz Square Enix) i rywalizował z innymi gazetami, takimi jak Shūkan Shōnen Magazine, Shūkan Shōnen Jump i Shūkan Shōnen Sunday, które są skierowane do tej samej grupy odbiorców: shōnen. Wydaje mangi z gatunku akcji i przygody, science fiction i fantasy. Square Enix również publikuje Gangan YG i Gekkan Gangan Wing.

Mangi Gekkan Shōnen Gangan:

Gekkan GFantasy[edytuj | edytuj kod]

Gekkan GFantasy (jap. 月刊Gファンタジー Gekkan Jī Fantajī) – japoński magazyn z mangami typu shōnen, znany również jako Gangan Fantasy, publikowany przez Square Enix. Serie są skierowane przede wszystkim do młodych czytelników i z reguły obsadzone są w realiach fantasy. Można w nich zaobserwować wiele cech gatunku supernatural, akcji i/lub horroru.

Mangi Gekkan GFantasy:

Young Gangan[edytuj | edytuj kod]

Young Gangan (jap. ヤングガンガン Yangu Gangan) – to japoński magazyn z mangami typu seinen publikowany przez Square Enix dwa razy w miesiącu (w pierwszy i trzeci piątek)[2]. Po raz pierwszy został wydany 3 grudnia 2004 roku.

Mangi Young Gangan:

Gangan Online[edytuj | edytuj kod]

Gangan Online (jap. ガンガンオンライン Gangan Onrain) – to darmowy magazyn internetowy z mangami i light novel, publikowany i uaktualniany przez Square Enix. Został aktywowany 2 października 2008 roku.

Mangi Gangan Online:

Gekkan Gangan Joker[edytuj | edytuj kod]

Gekkan Gangan Joker (jap. 月刊ガンガンJOKER Gekkan Gangan Joker) – japoński magazyn poświęcony mandze shōnen. Wydawany przez Square Enix od 22 kwietnia 2009 roku.

Mangi wydawane w Gekkan Gangan Joker

Magazyny, których publikacja została wstrzymana[edytuj | edytuj kod]

Gangan Powered[edytuj | edytuj kod]

Gangan Powered (jap. ガンガンパワード Gangan Pawādo) – japoński magazyn z mangami typu shōnen publikowany przez Square Enix. Został zastąpiony przez Gangan Joker[3].

Mangi Gangan Powered:

Gekkan Gangan Wing[edytuj | edytuj kod]

Gekkan Gangan Wing (jap. 月刊ガンガンWING Gekkan Gangan Wing) – japoński magazyn z mangami typu shōnen publikowany przez Square Enix. Został zastąpiony przez Gangan Joker[3].

Mangi Gekkan Gangan Wing:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2007 profile. Square Enix, październik 2007. s. 6. [dostęp 2008-04-28].
  2. Square Enix Comic Magazines (jap.). [dostęp 2008-01-31].
  3. a b Gangan Joker to Replace Gangan Powered, Wing Mags. Anime News Network, 2009-03-01. [dostęp 2009-06-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]