BackupPC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BackupPC
Ilustracja
Autor Craig Barratt
Pierwsze wydanie 21 września 2001
Aktualna wersja stabilna 4.3.2 18 lutego 2020; ponad 2 lata temu [1]
Język programowania Perl
System operacyjny UNIX
Rodzaj kopia bezpieczeństwa
Licencja GNU GPL
Strona internetowa
BackupPC odtwarzanie.png

BackupPClinuksowy system kopii bezpieczeństwa danych działający tylko na serwerze, o odczycie i przywracaniu sterowanym za pomocą przeglądarki WWW. Wyróżnia go wysoki stopień kompresji danych i bezobsługowa praca. Wykonuje kopie klientów na dysku twardym serwera.

Może archiwizować i odtwarzać dane z innych komputerów sieci podobnie jak AMANDA, ale na klientach nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania. Współpracuje także z systemami Windows za pośrednictwem samby, rsync lub rsyncd z cygwin.

Wymaga sporej wiedzy podczas instalacji i konfiguracji na serwerze, ale prosty dla pozostałych użytkowników.

Program napisany w Perlu z wyjątkiem klienta backuppcd napisanego w C, rozprowadzany na licencji GNU GPL.

Od wersji 3.1 ma polską wersję językową, ale pomoc i dokumentacja nie zostały jeszcze przetłumaczone.

Metody transmisji zbiorów[edytuj | edytuj kod]

Wydajność[edytuj | edytuj kod]

Przykładowy serwer [1] na Celeronie 2266 MHz z pamięcią 256 MB RAM archiwizował kilkadziesiąt komputerów za pomocą samby z prędkością niewiele przekraczającą 10 GB na godzinę (ilość danych odebranych z sieci). Po zwiększeniu pamięci [2] do 512 MB prędkość wzrosła do 16-18 GB na godzinę. Ostatecznie pamięć została zwiększona do 1 GB, a prędkość do 22-24 GB na godzinę. Modyfikacja klientów ograniczyła się do dodania użytkownika i udostępnienia dysków. Znacznie większą wydajność można uzyskać stosując zamiast samby rsyncd, lecz wymaga to instalacji dodatkowego oprogramowania na klientach i obciąża je.

Program oblicza sumy kontrolne MD5 zbiorów. Na jej podstawie umieszcza zbiory w puli na dysku w katalogu cpool (skompresowane) albo pool (nieskompresowane), a w archiwach tylko dowiązania twarde. W ten sposób jeżeli zbiór o takiej samej zawartości występuje kilkakrotnie jest zapisywany tylko raz. Daje to wysoką kompresję przy archiwizacji wielu komputerów, lub przechowywaniu kilku kolejnych kopii na jednym nośniku.

Przytoczony serwer w archiwum 220 GB mieści 4100 GB surowych danych z 121 komputerów. Archiwum zawiera średnio dla jednego komputera 5,5 kopii pełnych i 9 przyrostowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BackupPc v. 3.1 (początkowo v. 3.0) na serwerze z Debianem v. 4.0. Archiwizuje za pomocą protokołu SMB dane z 123 komputerów, w tym z ok. 20 komputerów rzadziej niż raz na miesiąc.
  2. Powiększanie pamięci operacyjnej zostało wymuszone rosnącym obciążeniem serwera.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • W. Curtis Preston, Archiwizacja i odzyskiwanie danych wydawnictwo Helion.
  • Wilian von Hagen, Unbuntu Linux wydawnictwo Helion

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]