BackupPC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
BackupPC
Ilustracja
Autor Craig Barratt
Pierwsze wydanie 21 września 2001
Język programowania Perl
System operacyjny UNIX
Rodzaj kopia bezpieczeństwa
Licencja GNU GPL
Strona internetowa

BackupPClinuksowy system kopii bezpieczeństwa danych działający tylko na serwerze, o odczycie i przywracaniu sterowanym za pomocą przeglądarki WWW. Wyróżnia go wysoki stopień kompresji danych i bezobsługowa praca. Wykonuje kopie klientów na dysku twardym serwera.

Może archiwizować i odtwarzać dane z innych komputerów sieci podobnie jak AMANDA, ale na klientach nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania. Współpracuje także z systemami Windows za pośrednictwem samby, rsync lub rsyncd z cygwin.

Wymaga sporej wiedzy podczas instalacji i konfiguracji na serwerze, ale prosty dla pozostałych użytkowników.

Program napisany w Perlu z wyjątkiem klienta backuppcd napisanego w C, rozprowadzany na licencji GNU GPL.

Od wersji 3.1 ma polską wersję językową, ale pomoc i dokumentacja nie zostały jeszcze przetłumaczone.

Metody transmisji zbiorów[edytuj | edytuj kod]

Wydajność[edytuj | edytuj kod]

Przykładowy serwer[1] na Celeronie 2266 MHz z pamięcią 256 MB RAM archiwizował kilkadziesiąt komputerów za pomocą samby z prędkością niewiele przekraczającą 10 GB na godzinę (ilość danych odebranych z sieci). Po zwiększeniu pamięci[2] do 512 MB prędkość wzrosła do 16-18 GB na godzinę. Ostatecznie pamięć została zwiększona do 1 GB, a prędkość do 22-24 GB na godzinę. Modyfikacja klientów ograniczyła się do dodania użytkownika i udostępnienia dysków. Znacznie większą wydajność można uzyskać stosując zamiast samby rsyncd, lecz wymaga to instalacji dodatkowego oprogramowania na klientach i obciąża je.

Program oblicza sumy kontrolne MD5 zbiorów. Na jej podstawie umieszcza zbiory w puli na dysku w katalogu cpool (skompresowane) albo pool (nieskompresowane), a w archiwach tylko dowiązania twarde. W ten sposób jeżeli zbiór o takiej samej zawartości występuje kilkakrotnie jest zapisywany tylko raz. Daje to wysoką kompresję przy archiwizacji wielu komputerów, lub przechowywaniu kilku kolejnych kopii na jednym nośniku.

Przytoczony serwer w archiwum 220 GB mieści 4100 GB surowych danych z 121 komputerów. Archiwum zawiera średnio dla jednego komputera 5,5 kopii pełnych i 9 przyrostowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BackupPc v. 3.1 (początkowo v. 3.0) na serwerze z Debianem v. 4.0. Archiwizuje za pomocą protokołu SMB dane z 123 komputerów, w tym z ok. 20 komputerów rzadziej niż raz na miesiąc.
  2. Powiększanie pamięci operacyjnej zostało wymuszone rosnącym obciążeniem serwera.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • W. Curtis Preston, Archiwizacja i odzyskiwanie danych wydawnictwo Helion.
  • Wilian von Hagen, Unbuntu Linux wydawnictwo Helion

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]