Bai Hu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bai Hu
Strażnik Nieba
ilustracja
Występowanie

mitologia chińska

Bai Hu, Biały Tygrys (chiń. 白虎, pinyin: Bái Hǔ, jap. Byakko) – stworzenie z mitologii chińskiej, jeden z czterech Strażników Nieba. Przedstawiany w postaci białego tygrysa. Pełna nazwa w przekładzie oznacza „Biały Tygrys Zachodu” (西方白虎), przypisuje mu się władzę nad Zachodem (w sensie strony świata) oraz jesienią.

Biały Tygrys jest również gwiazdozbiorem i to nie tylko w chińskiej, lecz także w japońskiej oraz koreańskiej kartografii. W języku japońskim Biały Tygrys nazywany jest Byakko, a jego rysunki można znaleźć w mandze i anime. W języku koreańskim nosi imię Baekho (백호).

Siedem Pałaców Białego Tygrysa[edytuj | edytuj kod]

Do Białego Tygrysa należy 7 „pałaców”, czyli chińskich gwiazdozbiorów, podobnie jak do każdego z czterech Strażników Nieba. Są nimi:

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Za panowania dynastii Han lud wierzył, iż tygrys jest królem wszystkich bestii. Legenda mówi, że gdy tygrys osiągnie wiek 500 lat, jego ogon stanie się biały. W takim przypadku, biały tygrys stanie się jednym z rodzajów mitycznych stworzeń. Powiada się, że Biały Tygrys pojawia się jedynie wtedy, gdy cesarz Chin zapanuje już również w świecie duchowym, lub jeśli na całym świecie zapanuje pokój. Ponieważ w kulturze chińskiej kolor biały wiąże się z Zachodem, Biały Tygrys został Strażnikiem Zachodu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]