Przejdź do zawartości

Balticconnector

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Balticconnectorgazociąg, który łączy Estonię i Finlandię ukończony w roku 2019. Jest częścią planu bezpieczeństwa energetycznego.

Po wybudowaniu Balticconnectora „błękitne paliwo” z Finlandii może płynąć przez kraje bałtyckie i Polskę z ominięciem terytorium Rosji. Jego długość wynosi około 151 kilometrów[1].

8 października 2023 operator Balticconnectora, firma Gasgrid Finland, poinformował, że rurociąg został zamknięty w związku z nadzwyczajnym spadkiem ciśnienia i podejrzeniem wycieku[2]. 10 października, kilkanaście godzin po rozpoczęciu badania miejsca wycieku[3], prezydent Finlandii Sauli Niinistö poinformował, że uszkodzenie gazociągu (oraz kabla do transmisji danych) było spowodowane „działalnością zewnętrzną”, lecz dokładna przyczyna „nie jest jeszcze znana”[4], a po rozmowie z prezydentem Jens Stoltenberg zapewnił, że NATO jest gotowe wnieść wkład w dochodzenie i wesprzeć sojuszników[5]. Dzień później, po rozmowie z premier Kają Kallas podobne zapewnienie sekretarz generalny NATO przekazał Estonii[6]. Tydzień później fińskie Centralne Biuro Policji Kryminalnej poinformowało, że śledztwo w sprawie uszkodzeń Balticconnectora koncentruje się na niektórych statkach, w tym rosyjskim kontenerowcu o napędzie nuklearnym Siewmorput´ oraz pływającym pod flagą Hongkongu chińskim frachtowcu Newnew Polar Bear, które znajdowały się najbliżej miejsca zdarzenia[7][8], a 24 października poinformowała, że w miejscu uszkodzenia gazociągu została znaleziona i wydobyta 6-tonowa kotwica, która go uszkodziła i że Newnew Polar Bear, który w momencie rozszczelnienia gazociągu płynął tamtędy do Petersburga, nie ma przedniej kotwicy.[9][10]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Gazociąg Balticconnector łączący Estonię i Finlandię został uruchomiony [online], BiznesAlert.pl [dostęp 2022-03-29] (pol.).
  2. Suspected leak of the Balticconnector gas pipeline between Finland and Estonia is being investigated [online], Gasgrid.fi [dostęp 2023-10-09] (ang.).
  3. Balticconnector’s inspection operation has beguny [online], Gasgrid.fi [dostęp 2023-10-10] (ang.).
  4. Statement by the President of the Republic of Finland on the damage to underwater infrastructure [online], presidentti.fi [dostęp 2023-10-11] (ang.).
  5. Spoke with President Sauli @niinisto... [online], twitter.com [dostęp 2023-10-11] (ang.).
  6. Spoke with Prime Minister @kajakallas... [online], twitter.com [dostęp 2023-10-11] (ang.).
  7. Uszkodzenie Balticconnector. Długie tłumaczenie Rosatomu [online], rp.pl [dostęp 2023-10-20] (pol.).
  8. Awaria Balticconnector. Chińskie i rosyjskie frachtowce są szczególnie sprawdzane [online], pap.pl [dostęp 2023-10-21] (pol.).
  9. National Bureau of Investigation has clarified technically the cause of gas pipeline damage [online], poliisi.fi [dostęp 2023-10-25] (ang.).
  10. Photo: Chinese ship that crossed gas pipeline is missing anchor [online], err.ee [dostęp 2023-10-25] (ang.).