Bandit Queen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bandit Queen
Gatunek dramat, biograficzny
Data premiery 9 września 1994
Kraj produkcji  Indie
Język hindi
Czas trwania 119 min
Reżyseria Shekhar Kapur
Scenariusz Ranjit Kapoor (dialogi)
Mala Sen
Główne role Seema Biswas, Manoj Bajpai
Muzyka Nusrat Fateh Ali Khan
Roger White
Zdjęcia Giles Nuttgens (Fire), Ashok Mehta (Chalte Chalte)
Montaż Renu Saluja
Produkcja Bobby Bedi
Dystrybucja Koch Vision, USA 2004 (DVD)

Bandit Queen (inne tytuły: „Phoolan Devi; Phoolan Devi – The Bandit Queen”) – indyjski dramat z 1994 roku opisujący życie Phoolan Devi. Reżyserem filmu jest Shekhar Kapur, autor Mr India, Elisabeth i Elisabeth: The Golden Age. W roli tytułowej debiutująca tu Seema Biswas. W filmie debiutuje też Manoj Bajpai. Zdjęcia do filmu są dziełem znanego operatora Ashok Mehta (Moksha: Salvation, Chalte Chalte) i Giles Nuttgens (Fire). Autorem muzyki jest Pakistańczyk Nusrat Fateh Ali Khan.

Tematem filmu jest historia Phoolan Devi, w 11 roku życia wydanej za mąż, po ucieczce od męża odrzuconej przez społeczność wioski, gwałconej przez policję i bandytów, z czasem szefowej gangu, wsławionej przez prasę jako „Królowa bandytów”, wybranej na posła do parlamentu, walczącej tam o prawa kobiet i zabitej w zamachu w 37 roku życia. Wiele przemocy i jedna wielka miłość. Oparty na faktach film pokazuje życie Phoolan Devi do momentu, gdy przeżywszy wiele upokorzeń jako sławna już w Indiach „Królowa Bandytów” oddaje się dobrowolnie policji.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Wioska w stanie Uttar Pradesh.Po jedenastoletnią Phoolan przyjeżdża 30-letni mężczyzna (Aditya Srivastava). Po krótkich wahaniach rodziców następuje wymiana. Krowa i rower za małoletnią żonę. Puttilal potrzebuje w domu kogoś, kto by odciążył w pracy jego starzejącą się matkę. Phoolan zostaje nagle wyrwana z beztroskiej zabawy wśród dzieci. W dzień pracuje w gospodarstwie, a nocą krzyczy gwałcona na oczach matki Puttiwala. Nie wytrzymuje. Ucieka z powrotem do rodziców. W rodzinnej wiosce jej sytuacja okazuje się jednak równie tragiczna. Nikt nie obroni kobiety z niskiej kasty i z biednej rodziny, która porzuciła męża. Zaczepiana przez mężczyzn z wyższej kasty, poniżana i niesłusznie oskarżona o rozpustę, Phoolan (Seema Biswas) chroni się w domu żonatego kuzyna (Saurabh Shukla). Odrzucona przez jego żonę, aresztowana i zgwałcona przez policjantów zostaje sprzedana bandytom. Służy jako zabawka seksualna dla szefa gangu. Wyzwoleniem dla niej staje się miłość jednego z bandytów, Vikrama (Nirmal Pandey). Zabija on szefa bandy przejmując władzę nad gangiem. Phoolan, która dotychczas ze strony mężczyzn doświadczyła tylko bicia, poniżenia i gwałtów, ujmuje szacunek u czułość okazywana jej przez Vikrama. Przewodząc razem z Vikramem gangiem zaczyna się mścić na mężczyznach, którzy ją skrzywdzili...

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]