Elizabeth (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elizabeth
Gatunek

biograficzny
dramat
historyczny
kostiumowy

Data premiery

13 września 1998
12 listopada 1998 (Polska)

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski
francuski

Czas trwania

124 minuty

Reżyseria

Shekhar Kapur

Scenariusz

Michael Hirst

Główne role

Cate Blanchett
Geoffrey Rush
Christopher Eccleston
Joseph Fiennes

Muzyka

David Hirschfelder

Zdjęcia

Remi Adefarasin

Scenografia

John Myhre
Peter Howitt

Kostiumy

Alexandra Byrne

Montaż

Jill Bilcock

Produkcja

Tim Bevan
Eric Fellner
Alison Owen

Budżet

$ 25 000 000 (szacunkowy)

Elizabethbrytyjski dramat biograficzny z 1998 roku w reżyserii Shekhara Kapura. Opowieść o młodości i pierwszych latach panowania królowej Elżbiety I Tudor.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W XVI wieku Anglią rządzi królowa Maria I Tudor, która przywraca katolicyzm. W kraju panuje terror, mnożą się spiski opozycjonistów, w kościele następuje kryzys związany z podziałami religijnymi.

Maria jest córką Katarzyny Aragońskiej (pierwszej żony Henryka VIII), Elżbieta (młodsza) to córka Anny Boleyn. Niedługo potem królowa Maria umiera, a na tron wstępuje jej przyrodnia siostra Elżbieta, która jest protestantką. Stara się przywrócić w Anglii wewnętrzną stabilizację.

Nagrody i kontynuacje[edytuj | edytuj kod]

Rolę młodej królowej gra Cate Blanchett, która sugestywnie pokazała duchową i fizyczną przemianę bohaterki. Za tę rolę otrzymała nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej. Film nominowano do siedmiu do Oscarów w kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka, zdjęcia, muzyka, scenografia, kostiumy i charakteryzacja. Ostatecznie obraz zdobył jednego Oscara - za charakteryzację. Film uhonorowano również Złotym Globem.

W roku 2007 nakręcono kontynuację filmu pt. Elizabeth: Złoty wiek z tymi samymi aktorami, grającymi główne role.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu kręcono na obszarze kilku angielskich hrabstw. Do lokalizacji wykorzystanych przez filmowców należały:

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Film pokazuje trafnie atmosferę czasów rządów Elżbiety, ale w niektórych szczegółach nie jest zgodny z faktami historycznymi. Twórcom filmu nie chodziło o przedstawienie ścisłe historii, ale historię dojrzewania młodej dziewczyny do roli królowej w skomplikowanej sytuacji politycznej, religijnej i międzynarodowej. W filmie jest szereg nieścisłości, które dla osób znających historię Anglii, mogą się wydać istotnymi błędami. Jednym z takich błędów jest historia starań o rękę Elżbiety przez francuskiego księcia. W filmie jest to Henryk Duc d’Anjou (późniejszy król Polski Henryk Walezy). Co prawda, rzeczywiście były propozycje aby on starał się o Elżbietę, ale pokazana historia dotyczy młodszego brata – Franciszka Walezjusza (rzeczywiście mógł być on transwestytą). Niektóre z nieścisłości zostały poprawione w kolejnym filmie Elizabeth: Złoty wiek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Elizabeth. Movie Locations. [dostęp 2023-02-05]. (ang.).
  2. Elizabeth (1998). British Film Locations. [dostęp 2023-02-05]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]