Przejdź do zawartości

Barycheloides rufofemoratus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barycheloides rufofemoratus
Raven, 1994
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Barychelidae

Podrodzina

Barychelinae

Rodzaj

Barycheloides

Gatunek

Barycheloides rufofemoratus

Barycheloides rufofemoratusgatunek pająków z infrarzędu ptaszników i rodziny Barychelidae. Występuje endemicznie na Nowej Kaledonii. Zasiedla okresowo zalewane lasy deszczowe na nizinach.

Taksonomia

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1994 roku przez Roberta Ravena[1][2]. Jako lokalizację typową wskazano Rivière Bleue w Prowincji Południowej Nowej Kaledonii. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „rudoudy”[1].

Morfologia

[edytuj | edytuj kod]

Samice osiągają 19 mm, a samce 15 mm długości ciała. Karapaks ma około 7 mm długości, u samców jest brązowy i złociście owłosiony, u samic zaś jasnobrązowy z ciemniejszym tylnym brzegiem i porośnięty włoskami szarymi. Jamki karapaksu są krótkie i silnie zakrzywione. Szczękoczułki są pomarańczowobrązowe, porośnięte czarnymi szczecinkami. Bruzda szczękoczułka u samca ma 6 dużych i 1 mały ząb na krawędzi przedniej oraz szereg 5 małych ząbków w części środkowej. Bruzda szczękoczułka u samicy ma 7 dużych i 1 mały ząb na krawędzi przedniej, 10 drobnych w części środkowo-nasadowej i szereg 6 małych ząbków w części środkowej. Rastellum wykształcone jest w formie guza o kształcie stożka z zaokrąglonym wierzchołkiem, zaopatrzonego w duże i małe kolce. Szczęki u samca zaopatrzone są w 4, a u samicy w 5 kuspuli. Odnóża samca są żółtobrązowe z ciemnoczekoladowymi udami, pozbawione obrączkowania. U samicy odnóża są jasnobrązowe i pozbawione obrączkowania. Samica ma na nogogłaszczkach i trzech pierwszych parach odnóży silne i liczne ciernie bazyfemoralne. Pierwsza para odnóży samca ma pazurki z dwoma szeregami ząbków. Opistosoma (odwłok) u obu płci jest w całości ciemnobrązowa. Genitalia samicy mają dwie spermateki, każda o formie stożkowatego guza z wypłaszczonym wierzchołkiem i smukłą szypułką. Nogogłaszczki samca mają cymbium wcięte w części tylno-bocznej, gruszkowaty bulbus oraz embolus w części trzonowej z kilkoma listewkami i skrętami, które ku szczytowi przechodzą w jeden przezroczysty kil[1].

Ekologia i występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten występuje endemicznie w rezerwacie Parc provincial de la Rivière Bleue na terenie gminy Yaté w Prowincji Południowej Nowej Kaledonii. Zasiedla tam okresowo zalewane lasy deszczowe na nizinie[1].

Ptasznik ten buduje rurkowatą norkę o lekko falistym przebiegu i prawie pionowej orientacji, pozbawioną odgałęzień. U wejścia do norki znajduje się kołnierzowaty oprzęd długości od 1 do 2 cm. Wlot norki zamknięty jest klapkowatym wieczkiem[1].

Występuje on sympatrycznie z pokrewnym Barycheloides alluviophilus[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f R.J. Raven. Mygalomorph spiders of the Barychelidae in Australia and the western Pacific. „Memoirs of the Queensland Museum”. 35, s. 291–706, 1994. 
  2. Gen. Barycheloides Raven & Churchill, 1992. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-01-03].