Barychelus complexus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barychelus complexus
Raven, 1994
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

Barychelidae

Podrodzina

Barychelinae

Rodzaj

Barychelus

Gatunek

Barychelus complexus

Barychelus complexusgatunek pająków z infrarzędu ptaszników i rodziny Barychelidae. Występuje endemicznie na Nowej Kaledonii. Zasiedla lasy deszczowe.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1994 roku przez Roberta Ravena[1][2] na podstawie pojedynczej samicy odłowionej w 1990 roku. Jako lokalizację typową wskazano Col des Rousettes w Prowincji Północnej Nowej Kaledonii[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Holotypowa samica ma 17 mm długości ciała oraz 6,25 mm długości i 5,5 mm szerokości karapaksu. Karapaks jest w zarysie jajowaty o łukowatej części głowowej, ubarwiony pomarańczowobrązowo, owłosiony, zaopatrzony w czarne szczecinki. Ośmioro oczu umieszczonych jest na wyraźnie wyniesionym wspólnym wzgórku. Nadustek nie występuje. Jamki karapaksu są proste, tylko na końcach zakrzywione. Szczękoczułki są pomarańczowobrązowe, zaopatrzone w czarne szczecinki. Bruzda szczękoczułka ma 5 dużych i 5 mniejszych zębów na krawędzi przedniej oraz 7 małych i od 10 do 12 drobnych ząbków w części środkowo-nasadowej. Rastellum wykształcone jest w formie dużej listwy przechodzącej w stożkowaty wyrostek z 10–15 tęgimi kolcami na szczycie i kilkoma na powierzchniach dolnej i bocznej. Szczęki zaopatrzone są w 7 tępych kuspuli. Odnóża są pomarańczowobrązowe, obrączkowane. Opistosoma (odwłok) jest z wierzchu brązowa z rozległym białym nakrapianiem, od spodu zaś jasna z brązowymi znakami. Dobrze rozwinięta tylno-środkowa para kądziołków przędnych odróżnia go od B. badius. Genitalia samicy mają dwie spermateki, każda o formie kopulastego stożka z długim i na szczycie powiększonym płatem[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten występuje endemicznie na górze Col des Rousettes w południowej części Prowincji Północnej, w środkowej części Nowej Kaledonii. Zasiedla tam lasy deszczowe. Stwierdzany był na wysokości 490 m n.p.m.[1]

Ptasznik ten kopie krótkie, rurkowate norki z jednym wejściem zamkniętym grubą zatyczką[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e R.J. Raven. Mygalomorph spiders of the Barychelidae in Australia and the western Pacific. „Memoirs of the Queensland Museum”. 35, s. 291-706, 1994. 
  2. Gen. Barychelus Raven & Churchill, 1992. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-01-03].