Baszta Czarownic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy baszty w Słupsku. Zobacz też: inne znaczenia "Baszty Czarownic".
Baszta Czarownic
Obiekt zabytkowy nr rej. 55 z 25 maja 1955
Ilustracja
Baszta Czarownic, 2007
Państwo  Polska
Miejscowość Słupsk
Adres al. Fr. Nullo 8, 76-200 Słupsk
Typ budynku wieża obronna
Rozpoczęcie budowy 1410
Ukończenie budowy 1415
Położenie na mapie Słupska
Mapa lokalizacyjna Słupska
Baszta Czarownic
Baszta Czarownic
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Baszta Czarownic
Baszta Czarownic
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Baszta Czarownic
Baszta Czarownic
Ziemia54°27′55,8360″N 17°02′02,3640″E/54,465510 17,033990
Panorama Słupska z Basztą Czarownic na mapie Lubinusa, XVII wiek

Baszta Czarownic w Słupsku - baszta starego, wybudowanego w okresie od początku XIV do połowy XV wieku obwarowania miasta, które powstało w miejscu wzmiankowanej już w 1325 roku występującej tu palisady.

Obwarowania zostały zbudowane z kamieni narzutowych i cegły, są układane w wątku wendyjskim i polskim. Bramy były budowane z cegły. Wysokość murów w Słupsku wynosiła około 6,5 m. Mury były umacniane basztami. Otaczająca mury rzeka Słupia stanowiła dodatkową obronę dla miasta. Mury wznoszone były etapami, w pierwszym etapie tj. w połowie XIV wieku posiadały drewniane nadbudowy. W okresie od 1348 do 1385 roku podwyższono bramy, uzupełniono mury od południowo-zachodniej strony miasta. W XV wieku zabudowano górne kondygnacje bram i zabudowano tworząc zamkniętą konstrukcję Baszty Czarownic.

W XVII wieku wprowadzono już nowożytny system obronny na zewnątrz murów; wnętrze Baszty Czarownic zostało przekształcone na więzienie. W więzieniu tym przetrzymywano kobiety w czasie śledztwa, które polegało głównie na zadawaniu tortur, kobiety te posądzano o czynienie czarów i przetrzymywano je również tu przed egzekucją - spaleniem na stosie. Wnętrza bram murów miejskich w tym czasie zostały przekształcone na mieszkania. Ówczesny wygląd baszty uwieczniony jest na mapie E. Lubinusa.

Już od początku XIX wieku Baszta czarownic została przekształcona na stajnię, następnie znów stała się więzieniem od 1871 roku. Baszta została uszkodzona w 1945 roku podczas działań wojennych.

Odbudowa baszty czarownic miała miejsce w latach 1970-1973, nastąpiło przy tym przekształcenie wnętrz i elewacji od strony miasta. Baszta znajduje się przy współczesnej alei Francesco Nullo 13.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]