Batting order

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Batting order (pl. kolejność odbijania, kolejność pałkowania) – w baseballu: oficjalna lista graczy rozpoczynających mecz i prezentująca stałą kolejność, według której będą oni podchodzić do odbicia podczas gry ich zespołu w ataku.

Kolejność na liście (numery od 1 do 9) jest niezmienna i żaden zawodnik nie może wystąpić pod dwoma różnymi numerami. Rezerwowy otrzymuje na liście odbijania numer gracza zastępowanego i również nie ma prawa go zmienić. Miejsce na liście jest przypisane do gracza, a nie do pozycji, jaką zajmuje w obronie (którą może zmienić).

Istnieją dwa warianty listy:

  1. gdy drużyna nie korzysta z opcji designated hitter, podaje się 9 nazwisk,
  2. gdy drużyna korzysta z opcji designated hitter, podaje się 10 nazwisk, wyraźnie zaznaczając, który z graczy (DH) będzie odbijał za miotacza.

Przykład 1

Kolejność odbijania drużyny San Francisco Giants podczas pierwszego meczu World Series 2012 przeciwko Detroit Tigers (bez użycia DH)[1]:

1 Pagan
2 Scutaro
3 Sandoval
4 Posey
5 Pence
6 Belt
7 Blanco
8 Crawford
9 Zito (P)

Przykład 2

Kolejność odbijania drużyny San Francisco Giants podczas trzeciego meczu World Series 2012 przeciwko Detroit Tigers (z użyciem DH)[2]:

1 Pagan
2 Scutaro
3 Sandoval
4 Posey
5 Pence
6 Belt
7 Blanco
8 Sanchez (DH)
9 Crawford
Vogelsong (P)

Odbijanie rozpoczyna zawodnik z numerem 1, a po nim odbijają zawodnicy z kolejnymi numerami aż do numeru 9, po którym znów odbija numer 1. Jeśli pałkarz, który zajął swoje stanowisko, nie zostanie wyautowany lub nie stanie się biegaczem, a zmiana dobiegnie końca (np. w wyniku autu gracza próbującego ukraść bazę), rozpoczyna on kolejną zmianę jako pierwszy, z zerowym kontem strike'ów i balli.

Niezachowanie przez drużynę kolejności odbijania karane jest najczęściej wyautowaniem pałkarza, który powinien był odbijać zgodnie z porządkiem listy. Dzieje się to jednak tylko w wyniku zgłoszenia błędu sędziemu zawodów przez drużynę przeciwną.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]