Skradziona baza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Curtis Granderson (wówczas w Detroit Tigers) próbuje ukraść drugą bazę.

Skradziona baza (ang. stolen base, w skrócie SB) – w baseballu następuje wówczas gdy biegacz osiągnie kolejną bazę, bez wprowadzenia piłki do gry lub w wyniku popełnienia błędu przez drużynę broniącą. Biegacz decyduje się zazwyczaj na taki manewr w momencie rozpoczęcia narzutu przez miotacza[1].

Wielu zawodników, charakteryzujących się głównie dużą szybkością i zwinnością, specjalizuje się w zdobywaniu baz w ten sposób. Rekord MLB w liczbie ukradzionych baz w jednym sezonie należy do Hugh Nicola (Cincinnati Red Stockings), który w 1887 roku dokonał tego 138 razy. Trzeba jednak zaznaczyć, że obowiązywały wówczas inne, faworyzujące biegaczy zasady zaliczania baz. W czasach obecnie obowiązujących reguł najwięcej baz (130) ukradł w 1982 roku Rickey Henderson (Oakland Athletics). Do niego należy także rekord wszech czasów, który wynosi 1406 baz, a osiągnięty został podczas 25 sezonów[2].

Próba zdobycia bazy kończy się czasami niepowodzeniem. Najskuteczniejszym zawodnikiem w historii ligi jest Portorykańczyk Carlos Beltrán, którego 86,7% prób było udanych. Z kolei jedna z największych gwiazd w historii ligi, Lou Gehrig, jest najgorszym „złodziejem” (wśród sklasyfikowanych zawodników) ze skutecznością 50,2%[2].

Defensive indifference[edytuj | edytuj kod]

Defensive indifference (co można przetłumaczyć jako „obojętność ze strony obrony”) jest oficjalnym terminem statystycznym opisującym sytuację, w której gracze obrony nie podejmują próby wyeliminowania zawodnika próbującego ukraść bazę. Dochodzi do niej najczęściej, gdy zdobycie bazy nie wpłynie lub wpłynie w bardzo niewielkim stopniu na wynik meczu. Jeśli oficjalny protokolant zawodów uzna, że doszło do defensive indifference, osiągnięta baza nie zostanie uznana za skradzioną i nie zostanie ona zapisana na konto biegacza[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stolen base. baseball-reference.com. [dostęp 2012-08-31]. (ang.).
  2. a b Stolen Bases Records. baseball-almanac.com. [dostęp 2012-11-01]. (ang.).
  3. Official Baseball Rules - 2014 Edition. mlb.com. [dostęp 2015-04-11]. (ang.).