Battle City

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 18:09, 20 gru 2013. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Battle City
Producent

Japonia Namco

Wydawca

Japonia Namco

Data wydania

1985

Gatunek

zręcznościowa

Tryby gry

1 gracz lub 2 graczy

Język

angielski

Wymagania sprzętowe
Platforma

NES

Nośniki

kartridż

Kontrolery

joystick

Battle City – gra zręcznościowa typu akcja wyprodukowana i wydana na konsole NES w 1985r. przez japońską firmę Namco. Jest to kolejna część gry Tank Battalion z 1980 roku. Battle City jest również znane pod nazwą Tank 1990 oraz wydane pięć lat później po grze Tank Battalion przez tego samego producenta.

Zasady gry

Zasady gry są proste. Gracz steruje czołgiem, którym niszczy inne czołgi za pomocą rakiet. Rozgrywka polega głównie na tym, aby zniszczyć wszystkie czołgi wroga o liczbie 20, przy czym należy chronić orzełka znajdującego się na dole planszy. Podczas eliminowania wrogów, na planszy pojawiają się dodatkowe ulepszenia, które sprawiają, iż rozgrywka staje się łatwiejsza. Po zniszczeniu wszystkich czołgów gracz przechodzi do następnego poziomu.

Jeżeli gracz straci wszystkie punkty życia, bądź wróg zniszczy orła na dolnym ekranie, następuje koniec gry. Gdy poziom będzie ukończony lub gra się skończy (czyli tzw. Game over), na ekranie wyświetli się statystyka czołgów, które gracz zniszczył w poziomie oraz łączny i najwyższy wynik.

Tryby rozgrywki

W grze istnieją 2 tryby rozgrywki: 1 gracz i 2 graczy. W trybie gry jednoosobowej na planszy pojawia się jeden czołg o kolorze żółtym sterowany przez gracza. Podczas rozgrywki z dwoma graczami na ekranie pojawiają się dwa czołgi różniące się między sobą kolorami, gdzie jeden gracz steruje czołgiem żółtym, a drugi zielonym. Jeśli jeden gracz strzeli do drugiego, wówczas czołg ostrzelanego gracza zostaje unieruchomiony na kilka sekund.

Ulepszenia w grze

Ulepszenia w Battle City umożliwiają graczowi ułatwienie walki z innymi czołgami. Pojawiają się tylko wtedy, gdy gracz zabije kilku wrogów. Są umieszczone na planszy w dowolnym miejscu po jednej sztuce o losowo wybieranym rodzaju. Nie są trwale widoczne na planszy. Potrafią one zniknąć, jeśli gracz nie zdoła któregoś zdobyć. Jeśli go zdobędzie, to oprócz wprowadzenia ulepszenia uzyska dodatkowo 500 punktów. W grze istnieje 6 rodzajów ulepszeń:

  • Czołg – po zdobyciu jego gracz dostaje dodatkowe życie.
  • Hełm – chroni czołg gracza przed pociskami czołgów wroga. Działa tylko przez moment.
  • Granat – umożliwia zniszczenie wszystkich wrogich czołgów znajdujących się obecnie na planszy. Nie niszczy czołgu gracza. Czołgi automatycznie zniszczone nie pokażą się w statystyce wyświetlanej pod koniec poziomu.
  • Gwiazda – daje graczowi ulepszenie amunicji, dzięki czemu rakiety będą mogły szybciej latać. Potrafią też niszczyć niezniszczalne mury, jeśli ulepszenie będzie zdobywane więcej niż 2 razy. Nie będzie ono działać po utracie jednego życia graczowi.
  • Zegar – zatrzymuje chwilowo wszystkie inne czołgi z wyjątkiem czołgu, którym steruje gracz.
  • Łopata – dzięki niej mury otaczające orła będą niezniszczalne. Ulepszenie działa przez chwilę.

W grze konsolowej Tank 1990 istnieje aż 8 ulepszeń. Oprócz wymienionych wyżej istnieją także 2 ulepszenia:

  • Pistolet – ulepsza amunicję czołga gracza kilka razy bardziej niż gwiazda, a także wzmacnia karoserię pojazdu o jedną warstwę.
  • Statek – gracz, jeśli to ulepszenie zdobędzie, jego czołg przemieni się w poduszkowca (będzie miał wmontowaną poduszkę powietrzną), przez co może się poruszać po nawierzchni wody, a jednocześnie mieć chronioną karoserię. Po jednym strzale wroga czołg traci swoją poduszkę.

Wrogowie

Jedynym przeciwnikiem z jakim gracz może stawić czoło, są czołgi o srebrnym kolorze (lub innym w zależności od stopnia ochrony czołgu), które (podobnie jak u gracza) potrafią się poruszać i strzelać, co daje większą przewagę nad oponentem (czołg gracza). Ich głównym celem, jaki próbują wykonać na każdym poziomie, jest przebicie się przez mur orła oraz pokonanie jego. Każde z poniższych czołgów różnią się wyglądem oraz szybkością poruszania się i amunicji, natomiast w większości nie posiadają odporności na strzały. Jeśli będą atakowane przez przyjaciół (wrogów gracza), nie otrzymają żadnych obrażeń. W późniejszych etapach gry, czołgi te mogą zabierać graczowi bonusy, co stwarza dla niego duże zagrożenie z ich strony.

W każdym etapie czołgów wroga jest 20, gdzie na planszy pojawia się maksymalnie 4. Jeśli gracz pokona jednego z obecnych na planszy, to po chwili powstaje następny, którego należy także wyeliminować i rozgrywka toczy się do momentu, gdy gracz zastrzeli wszystkie wrogie czołgi (20). Liczba czołgów zniszczonych przez gracza jest wyświetlana w statystyce na końcu etapu. W grze występują 4 typy czołgów, za które można otrzymać określoną liczbę punktów:

  • Mały czołg – najsłabszy czołg w grze, wolno strzela rakietami i wolno jeździ po planszy (100 pkt).
  • Szybki czołg – jest najszybciej poruszającym się czołgiem na planszy, ale nie posiada ulepszonej amunicji. Wygląda zupełnie inaczej niż pozostałe czołgi, z góry jest widziany jako figura prostokątna (200 pkt).
  • Uzbrojony czołg – jest niemal identyczny do czołgu małego. Różni się jedynie amunicją, w której rakiety padają znacznie szybciej (300 pkt).
  • Pancerny czołg – największy czołg w grze, który, ze względu na ochronę karoserii, jest najtrudniejszy do pokonania, ale też bardzo powolny. Posiada 3 warstwy ochronne nadwozia w kolorach: zielonym, brązowym i żółtym. Aby go pokonać, gracz musi trafić w niego 4 razy. Po trzech strzałach, staje się szary (jak każde inne czołgi), a po czwartym strzale – wypada z planszy (400 pkt).

Poziomy

Poziomy w Battle City charakteryzują się wyglądem planszy poprzez obiekty umieszczone na nim w różnych miejscach (woda, krzew, zwykły mur, biały mur) oraz podziałem czołgów wroga na ich rodzaj. Gracz przed rozgrywką ma możliwość wybrania poziomu, na którym może rozpocząć misję, ale tylko 35 może wybrać. Jeżeli ukończy 35. poziom, przejdzie do kolejnego (36), gdzie w nim plansza wyglądem będzie przypominała identyczną jak poziomie pierwszym z różnicą taką, iż formacja czołgów wroga będzie zmieniona na inną, ponieważ gracz miałby za zadanie pokonać silniejszą grupę czołgów o zwiększonej przewadze nad nim. Plansze w 35 poziomach mają różny wygląd, zaś łączna liczba poziomów w Battle City wynosi 100.

Co ciekawe w grze jest dostępny także edytor plansz, w którym gracz może tworzyć własne plansze poprzez dodawanie różnych obiektów (rzeka, cegły itp.) oraz ustawianie grupy czołgów wroga. Na gotowej planszy istnieje też możliwość rozpoczęcia gry na niej.

Inne tytuły

W roku 1980 wyszła gra Tank Battalion, czyli pierwowzór Battle City. Gra została również wydana pod nazwą Tank 1990.

Linki zewnętrzne