Begonia bulwiasta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Begonia bulwiasta
Begonia bulwiasta: zdjęcie
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad klad różowych
Rząd dyniowce
Rodzina begoniowate
Rodzaj begonia
Nazwa systematyczna
Begonia ×tuberhybrida Voss
Vilm. Blumengärtn. ed. 3, 1:362. 1894
Synonimy

Begonia tuberosa hort.

Odmiana o różowych kwiatach
Odmiana o białych kwiatach
Begonia zwisająca

Begonia bulwiasta, ukośnica bulwiasta (Begonia ×tuberhybrida) – gatunek rośliny z rodziny begoniowatych. Powstała w wyniku krzyżowania gatunków pochodzących z krajów Ameryki Południowej. Wszystkie uprawiane begonie z tej grupy są kultywarami i mieszańcami wielu, dzisiaj trudnych już do ustalenia gatunków. Do krzyżowania rośliny wykorzystano m.in.: B. boliviensis DC, B. parcei Hook., B. davisii Veitch., B. froebelli DC., B. octopetala L'Hérit.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Bylina wysokości 20-40 cm, o mięsistych łodygach, wyrastających z nerkowatej bulwy. Bulwy są spłaszczone i mają grubą skórkę z dobrze widocznymi w ich górnej części śladami pędów nadziemnych. Kwiaty okazałe wyrastające z kątów liści, pojedynczo lub po kilka sztuk, są 4-działowe z wieloma pręcikami. Istnieją odmiany o kwiatach pełnych. Okres kwitnięcia majwrzesień. Liście w kształcie sercowato-lancetowatym są niesymetryczne, lekko owłosione, na brzegach piłkowane. Wyhodowano odmiany o różnych kolorach kwiatów: białe, żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, w całej gamie odcieni. Kwiaty mogą też być pojedyncze lub pełne, płatki okwiatu mogą być całobrzegie, ząbkowane, wcinane lub falowane. Istnieją też odmiany dwukolorowe picotee.

Ogrodnicy dzielą odmiany begonii bulwiastej tuberozy zazwyczaj na 4 grupy[potrzebne źródło]:

 • begonie bulwiaste wielkokwiatowe double. Mają 20-30 cm wysokości i duże, pełne kwiaty do 15 cm średnicy przypominające róże.
 • begonie bulwiaste strzępiaste fimbriata. Mają 25-40 cm wysokości, duże, pełne kwiaty do 12 cm średnicy o fryzowanych, postrzępionych płatkach przypominających duże goździki.
 • begonie bulwiaste kaskadowe, zwisające cascade, pendula. Mają zwisające pędy o długości do 40 cm i pojedyncze lub pełne kwiaty do 5-10 cm średnicy. Nadają się do pojemników wiszących.
 • begonie bulwiaste drobnokwiatowe multiflora. Osiągają wysokość ok. 20-25 cm, ich pędy silnie rozkrzewiają się, liczne kwiaty pojedyncze lub pełne są małe do 5 cm średnicy.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Roślina ozdobna. Czasami uprawiana jest w mieszkaniach jako roślina pokojowa, częściej jednak uprawia się ją na zewnątrz pomieszczeń na balkonach, w altanach, na pergolach i trejażach. Często jest też uprawiana w gruncie na rabatach. Jest rośliną wieloletnią, w Polsce jednak często jest uprawiana jako roślina jednoroczna, gdyż jej bulwy są słabo wytrzymałe na mróz i muszą być przechowywane wewnątrz pomieszczeń.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

 • Podłoże. Dla roślin uprawianych w pojemnikach najlepsza jest standardowa ziemia torfowa, w ogrodzie powinna być to żyzna, próchniczna gleba o odczynie lekko kwaśnym.
 • Światło. Najlepsze jest stanowisko lekko zacienione
 • Podlewanie: Podlewać należy wodą bezwapniową, nie zwilżając przy tym liści. Zasadniczo podlewa się (jeśli nie padał deszcz) codziennie, tak, by ziemia była stale lekko wilgotna.
 • Nawożenie. Od kwietnia do września należy roślinę zasilać rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym.
 • Zabiegi pielęgnacyjne. Ograniczają się zasadniczo do podlewania, nawożenia i usuwania uschniętych kwiatów (wyglądają nieestetycznie). Na zewnątrz domu można je wystawiać dopiero w połowie maja, gdy nie ma już przymrozków
 • Rozmnażanie: Przez nasiona można rozmnażać tylko niektóre odmiany, które zachowują cechy osobnika macierzystego. Zasadniczo rozmnaża się je głównie wegetatywnie przez podział bulw lub sadzonki pędowe z częścią bulwy

Przypisy

 1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. zbiorowe: A-Z encyklopedia. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 978-3-8331-1916-3.
 2. Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983. ISBN 83-09-00544-X.
 3. Dawid Longman: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1997. ISBN 83-09-01559-3.