Begonia koralowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Begonia koralowa
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

różopodobne

Rząd

dyniowce

Rodzina

begoniowate

Rodzaj

begonia

Gatunek

begonia koralowa

Nazwa systematyczna
Begonia maculata Raddi
Alc. Sp. Rett. Piant. Bras. 406 1820[3]
Synonimy
  • Begonia corallina Carrière[3]
Pokrój
Kwiaty

Begonia koralowa, begonia plamista (Begonia maculata) – gatunek rośliny z rodziny begoniowatych. Zasięg obejmuje południowa Brazylię oraz prowincję Misiones w Argentynie[4]. W uprawie rozpowszechniona jest odmiana uprawna 'Luzerna', uznawana za jedną z najbardziej odpornych, a przy tym ozdobnych zarówno z liści, jak i kwiatów[5].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Łodyga
Gruba, naga, rozgałęziająca się, dołem często drewniejąca. Jej wysokość może dochodzić nawet do 2 m[5].
Liście
Duże (do 35 cm długości i 15 cm szerokości), gładkie, błyszczące, sercowatolancetowate i niesymetryczne – jedna strona blaszki liściowej jest większa od drugiej. U wielu odmian na liściach występują charakterystyczne białe plamy tworzące marmurkowaty wzór. Spodnia strona liści często bywa wybarwiona na czerwono.
Kwiaty
Dość duże, białe lub czerwone (w zależności od odmiany), zebrane w zwisające grona. Są rozdzielnopłciowe – oddzielnie wyrastają kwiaty męskie i żeńskie. Nie pachną.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Roślina ozdobna. Łatwa w uprawie. W Polsce jest uprawiana jako ozdobna roślina doniczkowa w palmiarniach i w mieszkaniach. Należy do grupy begonii o ozdobnych liściach i kwiatach. Jest byliną i może być uprawiana przez wiele lat, jednak uprawiana w mieszkaniach begonia po 2–3 latach traci ładny wygląd, gdyż jej pędy od dołu ogałacają się z liści. Należy ją więc odnawiać z wcześniej przygotowanych sadzonek.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

  • Wymagania: Lubi ziemię przewiewną, lekką. Najlepsza jest standardowa ziemia torfowa. Wymaga minimalnej temperatury 13 °C w zimie i 15 °C w lecie. Należy ją trzymać w miejscu dobrze naświetlonym, ale nie bezpośrednio na słońcu. Dobrze rośnie w małej doniczce, gdy jednak staje się zbyt ciasna, należy roślinę na wiosnę przesadzić do doniczki większej o jeden numer.
  • Pielęgnacja: Podlewać należy wodą bezwapniową, nie zwilżając przy tym liści; latem dwa razy w tygodniu, zimą co 7–10 dni. Od kwietnia do września należy roślinę zasilać rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym. Gdy powietrze jest nadmiernie suche liście należy zraszać. Jeżeli pędy nadmiernie się wyciągają i nie rozgałęziają, należy obrywać wierzchołki wzrostu − wówczas roślina będzie się bardziej rozgałęziała. Nie należy nabłyszczać liści.
  • Rozmnażanie: Najłatwiej rozmnażać ją przez sadzonki pędowe, które przygotowuje się późną wiosną i ukorzenia w temperaturze ok. 21 °C. Można ją rozmnażać także z sadzonek liściowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-01-02] (ang.).
  3. a b Begonia maculata Raddi. [w:] The Plant List (2013). Version 1.1. [on-line]. [dostęp 2014-09-13].
  4. Taxon: Begonia maculata Raddi. [w:] Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. [dostęp 2014-09-13].
  5. a b Anna Skalicka: Encyklopedia roślin domowych. Warszawa: Polska Oficyna Wydawnicza BGW, 1992, s. 340-342. ISBN 83-7066-242-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]