Ben Dunkelman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ben Dunkelman
בן דונקלמן
Ilustracja
Ben Dunkelman, 1948
podpułkownik (Sgan Aluf) podpułkownik (Sgan Aluf)
Data i miejsce urodzenia 1913
Toronto
Data i miejsce śmierci 11 czerwca 1997
Toronto
Przebieg służby
Lata służby 1940-1950
Siły zbrojne British Army
Siły Obronne Izraela
Jednostki Brygada Harel
7 Brygada Pancerna
Stanowiska dowódca 7 Brygady Pancernej
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Wojna o niepodległość
Odznaczenia
Distinguished Service Order, Wojna o niepodległość

Benjamin Dunkelman (ur. 1913; zm. 11 czerwca 1997) - kanadyjski dowódca wojskowy, który służył podczas II wojny światowej, a w 1948 zgłosił się jako ochotnik do Sił Obronnych Izraela.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Toronto w Kanadzie jako syn żydowskich imigrantów z Polski. Jego ojciec David Dunkelman był założycielem sieci sprzedaży detalicznej ubrań męskich Tip Top Tailors. Jego matka Rose była mocno zaangażowana w ruch syjonistyczny, pełniąc obowiązki prezesa kobiecej organizacji syjonistycznej Hadassah[1]. Benjamin wraz ze swoim rodzeństwem wychowywał się na farmie Sunnybrook (obecnie w miejscu tym znajduje się Centrum Medyczne Sunnybrook) położonym na północny zachód od Toronto. Ukończył Upper Canada College w Toronto.

W 1931 w wieku 18 lat Ben wyjechał do Mandatu Palestyny aby pracować w kibucu. Po roku wrócił do Kanady, aby pomagać ojcu w prowadzeniu firmy. W następnych latach jeszcze kilkakrotnie wyjeżdżał do Mandatu Palestyny i aktywnie wspierał zakładanie nowych żydowskich osiedli rolniczych[2].

Kariera wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Gdy w 1939 wybuchła II wojna światowa, powrócił do Toronto i podjął próbę zaciągnięcia się do Royal Canadian Navy. Jednak panujący wówczas w kanadyjskiej marynarce antysemityzm wykluczał możliwość jego kariery[3]. Zamiast tego w 1940 wstąpił do pułku piechoty The Queen’s Own Rifles of Canada, awansując stopniowo do majora. W dniu 6 czerwca 1944 wziął udział w lądowaniu w Normandii. Następnie walczył w bitwie pod Caen (7 czerwca-19 lipca), bitwie pod Falaise (7-21 sierpnia) i bitwie o Scheldt (2 października-8 listopada). Był dowódcą 1 Batalionu Strzelców Królewskich. Podczas walk zdobył wiele wyróżnień i medal Distinguished Service Order.

Po wojnie powrócił do domu i zajął się prowadzeniem rodzinnej firmy. Jednak na wiosnę 1948 wyjechał do Izraela, gdzie rozpoczęła się I wojna izraelsko-arabska. W nowo tworzonej izraelskiej armii brakowało oficerów z doświadczeniem bojowym i Dunkelman objął dowództwo nad korpusem zagranicznych ochotników Mahal. Jego umiejętności bardzo szybko zwróciły uwagę izraelskiego dowództwa, które skierowało go do Brygady Harel walczącej w obronie Jerozolimy[3]. Wkrótce potem, w dniu 5 lipca 1948 objął dowództwo nad 7 Brygadą Pancerną[2].

Podczas wojny poznał i ożenił się z Jael. Po zakończeniu wojny, Dunkelman odrzucił propozycję pozostania w izraelskiej armii i powrócił do Kanady.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Po powrocie do Toronto, Dunkelman zajął się prowadzeniem rodzinnego przedsiębiorstwa, które w 1967 odsprzedał. Następnie prowadził firmę Mall Cloverdale i Hotel Constellation, natomiast jego żona posiadała galerię Dunkelman Gallery i kilka restauracji w Toronto.

Dunkelman mieszkał w Toronto aż do swojej śmierci. Pozostawił żonę, cztery córki i dwóch synów.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Distinguished Service Order Distinguished Service Order

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Karen Hammond: Old Times: Leaders and Legends. Winter/Spring, 2007, s. 32.
  2. a b Dunkelman, Benjamin (ang.). W: The Canadian Encyclopedia [on-line]. [dostęp 2011-09-16].
  3. a b Ben Dunkelman: Dual Allegiance: An autobiography. Goodread Biography, 1984. ISBN 0-88780-127-7.