Berdianśka kosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Berdianśka kosa
Бердянська коса
{{{alt grafiki}}}
Widok Berdiańska, w tle Berdianśka kosa
Państwo

 Ukraina

Obwód

 zaporoski

Powierzchnia

6,7[1]

Miejscowości

Berdiańsk

Rodzaj obiektu

półwysep

Położenie na mapie obwodu zaporoskiego
Mapa konturowa obwodu zaporoskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Berdianśka kosa”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Berdianśka kosa”
Ziemia46°39′00″N 36°47′00″E/46,650000 36,783333
Mapa

Berdianśka kosa (ukr. Бердянська коса) – ukraiński półwysep na Morzu Azowskim. Pod względem administracyjnym należy do obwodu zaporoskiego.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Berdianśka kosa jest wąską, piaszczystą mierzeją (tzw. kosą). Rozciąga się z północnego wschodu na południowy zachód na długości około 23 kilometrów[1]. U nasady mierzei znajduje się ujście rzeki Berda i miasto Berdiańsk[2][1][3]. Berdianśka kosa jest najwęższa (60–100 m) w części środkowej, najszersza (do 2 km) w części południowej[1]. Na całej długości wschodniego wybrzeża rozciąga się plaża, natomiast zachodnie wybrzeże jest silnie rozczłonkowane. Znajdują się tam zatoczki porośnięte trzciną, zapewniające ptakom miejsca gniazdowania, oraz wyspy Wełykyj Dzendzyk i Małyj Dzendzyk[1][3].

Zdjęcie. Po lewej stronie plaża i budynki, po prawej morze.
Plaża w południowej części mierzei

Kosę tworzą głównie osady piaszczyste z przekształconymi przez morze pozostałościami muszelek. Jej powierzchnia jest równinna, lekko pofalowana z piaszczystymi wzgórzami do 2–3 m i odrębnymi wydmami. Rośnie na niej ponad 200 gatunków roślin, w tym 20 endemitów[1].

Mierzeja jest w dużej części zurbanizowana, zajęta przez kurorty i tereny rekreacyjne; znajduje się na niej ponad 70 instytucji, w tym ośrodki wypoczynkowe i sanatoria[1][3]. Dojeżdża na nią marszrutka z Berdiańska[3]. W efekcie przekształceń antropogenicznych zanikł proces naturalnej odbudowy Berdianśkiej kosy: w XX wieku jej powierzchnia zmniejszyła się z 950,8 ha do 670,4 ha[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h О.П. М'ягченко, Бердянська коса, [w:] І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк (red.), Енциклопедія Сучасної України, Kijów: Instytut Badań Encyklopedycznych, Narodowa Akademia Nauk Ukrainy, 2003 [dostęp 2022-04-14].
  2. Berdiansk Spit [online], Internet Encyclopedia of Ukraine [dostęp 2022-04-14] (ang.).
  3. a b c d Бердянська коса [online], Азовське море [dostęp 2022-04-14] (ukr. • ros.).