Biblioteka Ossus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Biblioteka Ossus to internetowa encyklopedia Gwiezdnych wojen w Polsce, oparta na systemie Wiki. Została uruchomiona 11 sierpnia 2006. Jest całkowicie niezależna od serwisu Wikia. Obecnie posiada prawie 12 000 haseł[1], plasując się na czwartym miejscu pod tym względem wśród Star Wars Wiki na świecie. Współpracuje także z innymi, polskimi stronami internetowymi czy organizacjami inspirowanymi Gwiezdnymi wojnami.

Biblioteka Ossus ma w swoich zbiorach zarówno hasła związane z filmami z serii Gwiezdne wojny, jak i informacje pochodzące z książek, komiksów, gier oraz innych oficjalnych źródeł.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt Biblioteki Ossus zrodził się w październiku 2005 w wyniku współpracy redaktorów dwóch polskich serwisów o Gwiezdnych wojnach – Bastionu Polskich Fanów Star Wars i Imperial City Online. W marcu roku następnego uruchomiono wersję testową serwisu. Projekt był początkowo tajny. Założyciele postanowili, że z dniem otwarcia Biblioteka Ossus powinna posiadać już wypracowane zasady oraz mechanizmy dotyczące tego jak pisać hasła, zasady poprawnej pisowni, etc. Oprócz tego wprowadzili do bazy około 600 haseł. Biblioteka Ossus ruszyła oficjalnie 11 sierpnia 2006 na konwencie CorusCon.

Obecnie Biblioteka Ossus cały czas rozwija się. Jest największą internetową encyklopedią Gwiezdnych wojen w Polsce. Nowe hasła są dodawane zarówno przez indywidualnych archiwistów, jak i współpracujące organizacje.

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa encyklopedii pochodzi od fikcyjnej Wielkiej Biblioteki Jedi, która w świecie Gwiezdnych wojen znajdowała się na planecie Ossus i która posiadała zasoby informacji, gromadzone wiekami przez rycerzy Jedi.

Społeczność[edytuj | edytuj kod]

Wszyscy użytkownicy Biblioteki Ossus określani są mianem Archiwistów. Encyklopedia jest zarządzana przez grono administratorów, zwanych Strażnikami Biblioteki. Ze względu na liczne wandalizmy, edycja w Bibliotece Ossus jest ograniczona do zarejestrowanych użytkowników.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]