Wikia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aktualne logo Wikii.

Wikia (do 26 marca 2006 Wikicities) – serwis umożliwiający bezpłatne uruchamianie projektów wiki opartych na oprogramowaniu MediaWiki. Została założona przez Jimmy'ego Walesa (założyciela Wikipedii) i Angelę Beesley w październiku 2004 r.

Wikia Incorporated[edytuj | edytuj kod]

Logo Wikii na Wikia Party Day w czasie Wikimanii 2012 z dewizą: [TWÓRZ] [WSPÓŁPRACUJ] [BĄDŹ KREATYWNY].

Wikia jest prowadzona przez niejawną spółkę akcyjną Wikia Incorporated, z kapitałem ok. 4 milionów USD. Akcje spółki posiadali w 2006 roku założyciele przedsiebiorstwa oraz dwóch instytucjonalnych inwestorów typu venture capital – Bessemer Venture Partners i Omidyar Network. Dochody spółki pochodzą z reklam umieszczanych w prawym pasku zajmującym szerokość 128 pikseli (Google AdSense), który jest wyświetlany przy wszystkich projektach działających na serwerach Wikii, z wyjątkiem encyklopedii w języku toki pona, przeniesionej w grudniu 2004 z serwerów Fundacji Wikimedia. Przedsiębiorstwo nie publikuje danych na temat wkładu poszczególnych udziałowców ani wartości wypłacanych dywidend. Prezesem Rady Nadzorczej i Dyrektorem Generalnym Wikia Incorporated jest Jimmy Wales. Dyrektorem generalnym (CEO) jest Craig Palmer.

Wikia powstało pierwotnie jako miejsce gdzie można uruchamiać projekty, które nie mieszczą się w misji programowej Wikimedia Foundation. Siedziba spółki znajdowała się początkowo w tym samym miejscu co siedziba Wikimedia Foundation (St. Petersburg, Floryda, USA). Przeniesienie siedziby do Menlo Park w Kalifornii nastąpiło w czerwcu 2006. Oficjalne zasady Wikii zabraniają uruchamiania projektów, które duplikują lub są wyraźnie konkurencyjne w stosunku do projektów Wikimedia. Zawartość wszystkich projektów Wikii jest obowiązkowo udostępniana na wolnych licencjach. Zazwyczaj jest to licencja Creative Commons: Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach – wersja 3.0[1].

Wikia Polska[edytuj | edytuj kod]

Wikia, Inc. otworzyła w 2006 roku centrum badawczo-rozwojowe w Poznaniu. Obecnie zatrudnia ono około 50 inżynierów: programistów oraz administratorów.

Projekty Wikia[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2006 r. na serwerach Wikii znajdowało się około 1600 projektów wiki, z czego 45 polskojęzycznych. Niektóre projekty są dość popularne i powszechnie znane, większość jednak jest niezbyt aktywna. Duży odsetek projektów Wikii jest porzucany przez ich założycieli i ulega po pewnym czasie zamrożeniu, jednak nigdy nie są one całkowicie zamykane. Spośród projektów Wikii najbardziej znane anglojęzyczne to:

Z polskojęzycznych projektów Wikii, według danych z 1 czerwca 2015 roku, 10 największych wiki to (w nawiasie podano liczbę artykułów)[2]:

  1. Nonsensopedia (17 246) – polska wersja Uncyclopedii, encyklopedii humoru
  2. Ogród Petenery (12 687) – wikia poświęcona głównie wierszom i poezji współczesnej, gromadząca wolną twórczość własną i przekłady własne utworów będących w domenie publicznej
  3. Dota 2 Wiki (8 500) – wiki poświęcona grze Dota 2
  4. Wikia o Starej Telewizji (8 024) – wiki o starej telewizji
  5. Elder Scrolls Wiki – (6 748) – wiki poświęcona serii gier The Elder Scrolls
  6. Grand Theft Auto - GTA Wiki (5 473) – encyklopedia serii gier Grand Theft Auto
  7. Poznańska Wiki (5 020) – encyklopedia Poznania
  8. Harry Potter Wiki (4 919) – encyklopedia na temat Harry'ego Pottera
  9. Gothicpedia (4 781) – encyklopedia o świecie gier Gothic
  10. Wszystko o Warszawie (4 727) – encyklopedia Warszawy

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]