Wikia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aktualne logo Wikii

Wikia (do 26 marca 2006 Wikicities; od 4 października 2016 nazwa portalu to Fandom powered by Wikia) – serwis umożliwiający bezpłatne uruchamianie projektów wiki opartych na oprogramowaniu MediaWiki. Została założona przez Jimmy’ego Walesa (założyciela Wikipedii) i Angelę Beesley w październiku 2004.

Wikia Incorporated[edytuj]

Logo Wikii na Wikia Party Day w czasie Wikimanii 2012 z dewizą: [TWÓRZ] [WSPÓŁPRACUJ] [BĄDŹ KREATYWNY]

Wikia jest prowadzona przez niejawną spółkę akcyjną Wikia Incorporated, z kapitałem ok. 4 milionów USD. Akcje spółki posiadali w 2006 roku założyciele przedsiębiorstwa oraz dwóch instytucjonalnych inwestorów typu venture capital – Bessemer Venture Partners i Omidyar Network. Dochody spółki pochodzą z reklam umieszczanych w prawym pasku zajmującym szerokość 128 pikseli (Google AdSense), który jest wyświetlany przy wszystkich projektach działających na serwerach Wikii, z wyjątkiem encyklopedii w języku toki pona, przeniesionej w grudniu 2004 z serwerów Fundacji Wikimedia. Przedsiębiorstwo nie publikuje danych na temat wkładu poszczególnych udziałowców ani wartości wypłacanych dywidend. Prezesem Rady Nadzorczej i Dyrektorem Generalnym Wikia Incorporated jest Jimmy Wales. Dyrektorem generalnym (CEO) jest Craig Palmer. W 2006 roku Wikia otworzyła w Poznaniu centrum badawczo-rozwojowe, w którym zespół programistów i administratorów rozwija platformę publikacji opartą na MediaWiki.

Wikia powstało pierwotnie jako miejsce, gdzie można uruchamiać projekty, które nie mieszczą się w misji programowej Wikimedia Foundation. Siedziba spółki znajdowała się początkowo w tym samym miejscu co siedziba Wikimedia Foundation (St. Petersburg na Florydzie). Przeniesienie siedziby do Menlo Park w Kalifornii nastąpiło w czerwcu 2006. Oficjalne zasady Wikii zabraniają uruchamiania projektów, które duplikują lub są wyraźnie konkurencyjne w stosunku do projektów Wikimedia. Zawartość wszystkich projektów Wikii jest obowiązkowo udostępniana na wolnych licencjach. Zazwyczaj jest to licencja Creative Commons: Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach – wersja 3.0[1].

Wikia Polska[edytuj]

Wikia, Inc. otworzyła w 2006 roku centrum badawczo-rozwojowe w Poznaniu. Obecnie zatrudnia ono około 50 inżynierów: programistów oraz administratorów.

Projekty Wikia[edytuj]

W sierpniu 2006 r. na serwerach Wikii znajdowało się około 1600 projektów wiki, z czego 45 polskojęzycznych. Niektóre projekty są dość popularne i powszechnie znane, większość jednak jest niezbyt aktywna. Duży odsetek projektów Wikii jest porzucany przez ich założycieli i ulega po pewnym czasie zamrożeniu, jednak nigdy nie są one całkowicie zamykane. Spośród projektów Wikii najbardziej znane anglojęzyczne to:

Z polskojęzycznych projektów Wikii, wg danych z 13 maja 2017, 10 najbardziej aktywnych to (w nawiasie podano liczbę artykułów)[2]:

  1. The Elder Scrolls Wiki (ponad 19 760) – wiki poświęcona serii gier The Elder Scrolls
  2. Nonsensopedia (ponad 18 410) – polska wersja Uncyclopedii, encyklopedii humoru
  3. Ogród Petenery (ponad 16 120) – wiki poświęcona głównie wierszom i poezji współczesnej, gromadząca wolną twórczość własną i przekłady własne utworów będących w domenie publicznej
  4. Wikia o Starej Telewizji (ponad 12 400) – wiki poświęcona programom telewizyjnym
  5. Harry Potter Wiki (ponad 7 660) – encyklopedia o świecie Harry’ego Pottera
  6. Grand Theft Auto (ponad 7 390) – encyklopedia serii gier Grand Theft Auto
  7. Empirepedia (ponad 6 550) – encyklopedia o Star Wars
  8. Gothicpedia (ponad 5 500) – encyklopedia o serii gier Gothic
  9. Wszystko o Poznaniu (ponad 5 470) – encyklopedia Poznania
  10. Wszystko o Warszawie (ponad 5 460) – encyklopedia Warszawy

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]