Wikia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aktualne logo serwisu od maja 2017.
Logo Wikii.
Siedziba Wikii i czasopisma Wired w San Francisco, 2012.

Wikia (do 26 marca 2006 Wikicities; od 4 października 2016 nazwa portalu to Fandom powered by Wikia) – serwis umożliwiający bezpłatne uruchamianie projektów wiki opartych na oprogramowaniu MediaWiki. Została założona przez Jimmy’ego Walesa (założyciela Wikipedii) i Angelę Beesley w październiku 2004.

Wikia Incorporated[edytuj | edytuj kod]

Logo Wikii na Wikia Party Day w czasie Wikimanii 2012 z dewizą: [TWÓRZ] [WSPÓŁPRACUJ] [BĄDŹ KREATYWNY].

Wikia jest prowadzona przez niejawną spółkę akcyjną Wikia Incorporated, z kapitałem ok. 4 milionów USD. Akcje spółki posiadali w 2006 roku założyciele przedsiębiorstwa oraz dwóch instytucjonalnych inwestorów typu venture capital – Bessemer Venture Partners i Omidyar Network. Dochody spółki pochodzą z reklam umieszczanych w prawym pasku zajmującym szerokość 128 pikseli (Google AdSense), który jest wyświetlany przy wszystkich projektach działających na serwerach Wikii, z wyjątkiem encyklopedii w języku toki pona, przeniesionej w grudniu 2004 z serwerów Fundacji Wikimedia. Przedsiębiorstwo nie publikuje danych na temat wkładu poszczególnych udziałowców ani wartości wypłacanych dywidend. Prezesem Rady Nadzorczej i Dyrektorem Generalnym Wikia Incorporated jest Jimmy Wales. Dyrektorem generalnym (CEO) jest Craig Palmer. W 2006 roku Wikia otworzyła w Poznaniu centrum badawczo-rozwojowe, w którym zespół programistów i administratorów rozwija platformę publikacji opartą na MediaWiki.

Wikia powstało pierwotnie jako miejsce, gdzie można uruchamiać projekty, które nie mieszczą się w misji programowej Wikimedia Foundation. Siedziba spółki znajdowała się początkowo w tym samym miejscu co siedziba Wikimedia Foundation (St. Petersburg na Florydzie). Przeniesienie siedziby do Menlo Park w Kalifornii nastąpiło w czerwcu 2006. Oficjalne zasady Wikii zabraniają uruchamiania projektów, które duplikują lub są wyraźnie konkurencyjne w stosunku do projektów Wikimedia. Zawartość wszystkich projektów Wikii jest obowiązkowo udostępniana na wolnych licencjach. Zazwyczaj jest to licencja Creative Commons: Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach – wersja 3.0[1].

Wikia Polska[edytuj | edytuj kod]

Wikia, Inc. otworzyła w 2006 roku centrum badawczo-rozwojowe w Poznaniu. Obecnie zatrudnia ono około 50 inżynierów: programistów oraz administratorów.

Projekty Wikia[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2006 r. na serwerach Wikii znajdowało się około 1600 projektów wiki, z czego 45 polskojęzycznych. Niektóre projekty są dość popularne i powszechnie znane, większość jednak jest niezbyt aktywna. Duży odsetek projektów Wikii jest porzucany przez ich założycieli i ulega po pewnym czasie zamrożeniu, jednak nigdy nie są one całkowicie zamykane. Spośród projektów Wikii najbardziej znane anglojęzyczne to:

Największe projekty polskojęzyczne[edytuj | edytuj kod]

Wg danych z dn. 7 listopada 2017 na Wikii działało 369 znaczniejszych projektów polskojęzycznych, licząc tylko te z których każdy posiadał co najmniej 50 artykułów[2].

10 najbardziej aktywnych to (w nawiasie podano liczbę artykułów)[2]:

  1. The Elder Scrolls Wiki (19 832) – wiki poświęcona serii gier The Elder Scrolls
  2. Nonsensopedia (18 420) – polska wersja Uncyclopedii, encyklopedii humoru
  3. Ogród Petenery (16 208) – wiki poświęcona głównie wierszom i poezji współczesnej, gromadząca wolną twórczość własną i przekłady własne utworów będących w domenie publicznej; posiadająca także liczny zbiór utworów (m. in. powieści, opowiadań, baśni, bajek, pieśni, poezji, itp.) autorów zaliczanych do polskiej i obcej klasyki
  4. Wikia o Starej Telewizji (12 587) – wiki poświęcona starym programom telewizyjnym
  5. Dota 2 Wiki (10 586) – wiki poświęcona grze Dota 2
  6. Harry Potter Wiki (7 685) – encyklopedia świata Harry’ego Pottera
  7. Grand Theft Auto (7 428) – encyklopedia serii gier Grand Theft Auto
  8. Empirepedia (6 557) – encyklopedia Star Wars
  9. Gothicpedia (5 510) – encyklopedia serii gier Gothic
  10. Wszystko o Poznaniu (5 481) – encyklopedia Poznania

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]