Biblioteka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
Ilustracja
Pałac Zamoyskich – tutaj mieści się Biblioteka WDiNP UW
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Adres ul. Nowy Świat 69
00-927 Warszawa
Kierownik kustosz dypl. Ewa Busse-Turczyńska
Data założenia 1975
Siglum WA 857
Wielkość zbiorów 75 000 wol. i jedn.
Rodzaje zbiorów książki, czasopisma, e-zbiory
Biblioteki partnerskie BUW, Biblioteki Wydziałowe
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
Ziemia52°14′15,9″N 21°01′02,9″E/52,237750 21,017472
Strona internetowa

Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego – utworzona w 1975 r. jedna z najbogatszych w zbiory bibliotek wydziałowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Biblioteka WNPiSM UW mieści się w centrum Warszawy, przy ulicy Nowy Świat 69, na I piętrze, w pochodzącym z XVII wieku, Pałacu Zamoyskich. Jest to znane miejsce w Warszawie, położone na Trakcie Królewskim[1]. Biblioteka znajduje się po przeciwnej stronie Kampusu Głównego UW oraz naprzeciwko pałacu Staszica i pomnika Mikołaja Kopernika.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pałac Zamoyskich, gdzie obecnie znajdują się sale wykładowe i biblioteki UW, także Biblioteka WNPiSM, do 2015/2016 BWDiNP UW, został zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku, odbudowano go w latach 1948-1950. W 1953 r. do Pałacu Zamoyskich, znanego z takich zdarzeń jak wyrzucenie przez okno fortepianu Chopina, czy przeprowadzenie nieudanego zamachu na namiestnika carskiego Fiodora Berga[2], przeniosły się różne jednostki Uniwersytetu Warszawskiego, w tym między innymi Studium Dziennikarstwa. Od 1975 r. miał tam swoją siedzibę Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych wraz z Biblioteką . Początkowo księgozbiór Biblioteki WDiNP UW stanowiły książki będące własnością dawnego Instytutu Nauk Politycznych oraz Studium Dziennikarstwa. Biblioteka w pierwszych latach kierowana była przez Kazimierę Targalską, następnie od 1982 r. przez Marię Piber, a od 2011 r. – Ewę Busse-Turczyńską. W roku akademickim 2015/2016, Wydział podzielił się na Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii. Biblioteka pozostała w tym samym miejscu, na ul. Nowy Świat 69, obsługuje studentów obu wydziałów i zmieniła nazwę: Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Księgozbiór[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka należy do systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu Warszawskiego. Księgozbiór liczy łącznie ponad 75 tys. woluminów książek, czasopism i prac doktorskich. Kolekcja Biblioteki WDiNP UW tworzona jest pod kątem potrzeb dydaktycznych i naukowych Wydziału. Tematyka gromadzonych wydawnictw wiąże się z naukami politycznymi, społecznymi, dziennikarstwem, historią i prawem. Część kolekcji Biblioteki pochodzi z darów ofiarowanych od pracowników Wydziału, od Ambasad i sympatyków Biblioteki. W Bibliotece znajdują się również unikalne dzieła z XIX i początku XX wieku, m.in.: Znaczenie opinii publicznej w życiu państwowem: Franciszek Holtzendorff, Warszawa : Bronisław Natanson, 1899; Stara i młoda prasa : przyczynek do historyi literatury ojczystej (1866-1872) : kartki ze wspomnień eksdziennikarza. [Walery Przyborowski]. Petersburg, Księgarnia K. Gredyszyńskiego, 1897. Kolekcja Biblioteki WDiNP UW obejmuje również wydawnictwa obcojęzyczne, w tym ponad 2100 tytułów anglojęzycznych. W roku akademickim 2014/2015 za pośrednictwem Biblioteki udostępniono na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW ponad 40 tys. tytułów naukowych książek elektronicznych. Są to nowości renomowanych wydawnictw światowych.

Zasady korzystania[edytuj | edytuj kod]

W Bibliotece WNPiSM UW można skorzystać z księgozbioru w Czytelni i Wypożyczalni. W systemie bibliotecznym zarejestrowano ponad 4000 użytkowników.

Czytelnia, zgodnie ze Statutem UW, jest publiczną czytelnią naukową. Z księgozbioru mają prawo korzystać wszyscy, którzy są zainteresowani zbiorami Biblioteki WNPiSM UW. Czytelnia dysponuje 90 miejscami. Znajduje się w niej „księgozbiór podręczny” zawierający dzieła treści ogólnej, encyklopedie, słowniki, informatory oraz czasopisma. Czytelnicy mogą skorzystać z internetu bezprzewodowego oraz przeglądać elektroniczne zasoby naukowe dostępne w sieci akademickiej dla pracowników i studentów UW.

Informacje o księgozbiorze można uzyskać w katalogu online bibliotek UW[3]. Do dyspozycji czytelników w Bibliotece znajdują się komputery z dostępem do internetu, z których można zamawiać książki oraz przeglądać naukowe zasoby dostępne na terenie kampusu.

Z Wypożyczalni mają prawo korzystać studenci, doktoranci oraz pracownicy WDiNP UW, na podstawie legitymacji elektronicznej. Mają oni możliwość, poprzez swoje konta online, zamawiania, rezerwacji i prolongaty książek.

Główną misją Biblioteki WNPiSM UW jest odpowiedź na potrzeby dydaktyczne i badawcze Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wasilkowska Anna: Przewodnik po Warszawie. Informator. Wydaw. Interpress, Warszawa 1992. ​ISBN 83-223-2608-4​. s. 58.
  2. Paweł Kwiatkowski, Tajemnice artystów i ich dzieł, Warszawa: Wydaw. Arkady, 2012, s. 258, ISBN 978-83-213-4712-7, OCLC 804276203.
  3. BUW | Katalog online bibliotek UW, chamo.buw.uw.edu.pl:8080 [dostęp 2017-11-17] (ang.).