Siglum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Siglum, l. mn. sigla (synkopa z łac. singulae litterae – pojedyncze litery lub singula signa[1]) – symbol literowy lub literowo-cyfrowy będący oznaczeniem biblioteki, stosowany w katalogach centralnych przy podawaniu lokalizacji wydawnictw oraz wypożyczaniu międzybibliotecznym i informacji naukowej.

Przykładowo Biblioteka Główna dla Uniwersytetu Szczecińskiego stosuje się oznaczeniee "SZCZ U" w celu identyfikacji w katalogach Biblioteki Narodowej i innych.

Sigla stosowane są też powszechnie do oznaczania fragmentów (ksiąg) Biblii, np. RdzKsięga Rodzaju, ŁkEwangelia Łukasza, RzList do Rzymian, 2 KorDrugi List do Koryntian.

Sigla biblijne[edytuj | edytuj kod]

Sigla biblijne wskazują określone miejsce w tekście Biblii przez podanie w skróconej formie nazwy księgi, rozdziału i wiersza (wierszy).

Przykładowy zapis siglum biblijnego wygląda następująco[2]:

2 Kor 1, 10-12

2 Kor to nazwa księgi (2 List do Koryntian), liczba po nazwie księgi (1) oznacza rozdział, a liczby po przecinku (10-12) - zakres wersetów.

2 Kor 1, 1-2.10 = 2 List do Koryntian rozd. 1 wiersze 1 do 2 i wiersz 10.

Sigla biblijne używane przez niektóre wspólnoty protestanckie czy przez Świadków Jehowy[3] nieco różnią się od tych używanych w Kościele katolickim, prawosławnym czy Kościołach protetanckich głównego nurtu, np. używają innych skrótów na oznaczenie ksiąg biblijnych, a zamiast przecinka pomiędzy numerem rozdziału i wierszy używają dwukropka (np. 2 Kor 1:1-2, 10).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Larive et Fleury: Dictionnaire français illustré, 1889
  2. PWN: Jak cytować Pismo Święte
  3. Watchtower, Jak odszukiwać wersety biblijne, [w:] Już zawsze ciesz się życiem! — interaktywny kurs biblijny [online], jw.org, 2021.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]