Przejdź do zawartości

Bibliotheca Bipontina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bibliotheca Bipontina
Ilustracja
Nowa siedziba biblioteki
Państwo

 Niemcy

Wielkość zbiorów

około 102 tys. tomów

Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Bibliotheca Bipontina”
49,2495°N 7,3666°E/49,249500 7,366590
Strona internetowa
nowa siedziba biblioteki

Bibliotheca Bipontina – regionalna biblioteka naukowa w mieście Zweibrücken w Niemczech. Od września 2004 jest częścią krajowego centrum bibliotecznego kraju związkowego Nadrenia-Palatynat. Posiada jeden z ważniejszych zbiorów starodruków w Palatynacie.

Zbiór woluminów to około 102 tys. tomów, w tym 12 tys. muzealnych starodruków ze zbiorów bibliotek książęcych dawnych władców Zweibrücken (od XVI do XVIII wieku). Wśród zbiorów znajdują się też 104 rękopisy, 68 inkunabułów, oraz liczne fragmenty ksiąg późnogotyckich. Biblioteka przechowuje także zbiory Stowarzyszenia Historii Kościoła w Palatynacie (ok. 20 tys. tomów), oraz Stowarzyszenia Historycznego Zweibrücken (20 tys. tomów).

Bipontina jest częścią krajowego systemu bibliotek, do którego należą również: Krajowa Biblioteka w Spirze, Krajowa Biblioteka w Koblencji i jej filia w Neustadt an der Weinstraße.

Instytucja koncentruje się na zbiorach literatury regionalnej Palatynatu i wszystkich dziedzin nauk humanistycznych i społecznych.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Podczas gdy działania wojenne w wieku XVII zniszczyły prawie w całości zbiory bibliotek książęcych w Zweibrücken, zachowała się biblioteka w Bischweiler. Ta została w wieku XVIII przeniesiona do rezydencji w Zweibrücken.

Bibliotekę założył ponownie graf Karol I - najmłodszy syn księcia Wolfganga, który zobligował go do tego w testamencie. Książę Wolfgang zobowiązał też syna do opieki nad biblioteką i do stałego powiększania jej zbiorów.

Kwitnące w wieku XVIII w Zweibrücken nauki humanistyczne, oraz sztuka drukarska, przyczyniły się też do rozwoju biblioteki. Najważniejsze wydania znajdujące się w zbiorach powstały w tym mieście. Biblioteką kierował wówczas dyrektor gimnazjum - uczony Georg Christian Crollius.

Od końca wieku XIX Bibliotheca Bipontina podporządkowana była gimnazjum humanistycznemu księcia Wolfganga(inne języki) (Herzog-Wolfgang-Gymnasium). Po jego rozwiązaniu jako samodzielnej placówki i połączeniu z Helmholz Gymnasium, w 1988 biblioteka stała się samodzielną placówką krajową.

Literatura

[edytuj | edytuj kod]
  • Andrea Dittgen: Der kluge Herzog kauft Bücher für seine Schüler und Beamten. artykuł w dzienniku Die Rheinpfalz z 25 kwietnia 2009
  • Lars G. Svensson: Die Geschichte der Bibliotheca Bipontina. Mit einem Katalog der Handschriften. Kaiserslautern 2002 ISBN 3-927754-44-7

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]