Biechów (Głogów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Głogowa Biechów
Osiedle Głogowa
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat głogowski
Miasto Głogów
Nr kierunkowy (+48) 076
Kod pocztowy 67-20x
Tablice rejestracyjne DGL
Położenie na mapie Głogowa
Położenie na mapie
Portal Portal Polska

Biechów (niem. Oderhorst, wcześniej Beichau) – dawna wieś, obecnie niezamieszkana (opuszczona) część Głogowa, w województwie dolnośląskim, w powiecie głogowskim. Biechów leży w bezpośrednim sąsiedztwie Huty Miedzi Głogów. Zdegradowanie środowiska naturalnego przez hutę zmusiło mieszkańców wioski do jej opuszczenia. Biechów został całkowicie opuszczony w roku 2003.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Według niemieckiego geografa oraz językoznawcy Heinricha Adamy nazwa miejscowości wywodzi się od polskiej nazwy "byka" - "von byk = Rind, Ochs"[1]. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najwcześniejszą wymienia polską nazwę - "Bycowice" podając jej znaczenie "Rinderdorf" czyli po polsku "Wieś bydła"[1]. Niemcy zgermanizowali nazwę na Beichau[1] w wyniku czego utraciła ona swoje pierwotne znaczenie. Po wojnie polska administracja spolonizowała zgermanizowaną nazwę na Biechów w konsekwencji czego nie wiąże się ona już z pierwszym znaczeniem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 56.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wróblin Głogowski