Biechów (Głogów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Głogowa Biechów
osiedle Głogowa
Miasto Głogów
Status osiedle
Strefa numeracyjna (+48) 076
Kod pocztowy 67-20x
Tablice rejestracyjne DGL
Położenie na planie Głogowa
Położenie na planie Głogowa
Położenie na mapie Głogowa
Mapa lokalizacyjna Głogowa
Biechów
Biechów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Biechów
Biechów
Ziemia 51,675074°N 16,030264°E/51,675074 16,030264

Biechów (niem. Oderhorst, wcześniej Beichau) to wieś pod Głogowem, w województwie dolnośląskim, w powiecie głogowskim, obecnie niezamieszkana. Biechów leży w bezpośrednim sąsiedztwie Huty Miedzi Głogów. Zdegradowanie środowiska naturalnego przez hutę zmusiło mieszkańców wioski do jej opuszczenia. Biechów został całkowicie opuszczony w roku 2003. Obecnie wieś znajduje się w granicach administracyjnych Głogowa.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Według niemieckiego geografa oraz językoznawcy Heinricha Adamy nazwa miejscowości wywodzi się od polskiej nazwy "byka" - "von byk = Rind, Ochs"[1]. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najwcześniejszą wymienia polską nazwę - "Bycowice" podając jej znaczenie "Rinderdorf" czyli po polsku "Wieś bydła"[1]. Niemcy zgermanizowali nazwę na Beichau[1] w wyniku czego utraciła ona swoje pierwotne znaczenie. Po wojnie polska administracja spolonizowała zgermanizowaną nazwę na Biechów w konsekwencji czego nie wiąże się ona już z pierwszym znaczeniem.

Przypisy

  1. a b c Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 56.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wróblin Głogowski