Biechów (Głogów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Głogowa Biechów
osiedle Głogowa
Miasto Głogów
Status osiedle
Strefa numeracyjna (+48) 076
Kod pocztowy 67-20x
Tablice rejestracyjne DGL
Położenie na planie Głogowa
Położenie na planie Głogowa
brak współrzędnych

Biechów (niem. Oderhorst, wcześniej Beichau) to wieś pod Głogowem, w województwie dolnośląskim, w powiecie głogowskim, obecnie niezamieszkana. Biechów leży w bezpośrednim sąsiedztwie Huty Miedzi Głogów. Zdegradowanie środowiska naturalnego przez hutę zmusiło mieszkańców wioski do jej opuszczenia. Biechów został całkowicie opuszczony w roku 2003. Obecnie wieś znajduje się w granicach administracyjnych Głogowa.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Według niemieckiego geografa oraz językoznawcy Heinricha Adamy nazwa miejscowości wywodzi się od polskiej nazwy "byka" - "von byk = Rind, Ochs"[1]. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu jako najwcześniejszą wymienia polską nazwę - "Bycowice" podając jej znaczenie "Rinderdorf" czyli po polsku "Wieś bydła"[1]. Niemcy zgermanizowali nazwę na Beichau[1] w wyniku czego utraciła ona swoje pierwotne znaczenie. Po wojnie polska administracja spolonizowała zgermanizowaną nazwę na Biechów w konsekwencji czego nie wiąże się ona już z pierwszym znaczeniem.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 56.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wróblin Głogowski