Przejdź do zawartości

Biedronka dwukropka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biedronka dwukropka
Adalia bipunctata[1]
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Imago
Ilustracja
Larwa
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

chrząszcze

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Coccinellini

Rodzaj

Adalia

Gatunek

biedronka dwukropka

Biedronka dwukropka (Adalia bipunctata) – gatunek owada z rodziny biedronkowatych z rzędu chrząszczy.

Chrząszcz o szerokim, owalnym ciele długości od 3,5 do 5,5 mm. Głowę ma całkiem czarną lub czarną z dwiema jasnymi lub żółtymi plamkami. Ubarwienie charakteryzuje znaczna zmienność czyli polimorfizm. Najczęściej występują przedstawiciele formy jasnej i czarnej. U tych pierwszych przedplecze jest żółtawe z czarną plamą M-kształtną pośrodku lub czarne z brzegami bocznymi szeroko zażółconymi, a u tych drugich przedplecze jest czarne z wąsko zażółconymi brzegami przednim i bocznymi. Barwa pokryw jeszcze bardziej zmienna. Najczęściej spotyka się osobniki o pokrywach czerwonawych z jedną czarną plamą pośrodku każdej oraz o pokrywach czarnych z 2–3 czerwonawymi lub żółtymi plamami na każdej, ale pomiędzy tymi wzorami mogą występować różne przejścia. Istnieje też rzadko spotykana forma o pokrywach pomarańczowożółtych z czarnymi plamami rozmieszczonymi w trzech poprzecznych rzędach i mogącymi zlewać się ze sobą. Na wypukłym przedpiersiu brak jest żeberek. Epimeryty śródpiersia są czarne. Odnóża zwykle są brunatne lub czarne, rzadko żółte. Stopy mają na pazurkach szeroki, duży i wyraźnie dostrzegalny ząb dodatkowy. Linia udowa na pierwszym segmencie odwłoka nie osiąga wierzchołkiem jego przedniego brzegu[2].

Owad znany z prawie całej Europy, palearktycznej Azji, północnej i środkowej części Afryki, a ponadto zawleczony do Ameryki Północnej[2][3].

Zarówno dorosłe biedronki dwukropki, jak i równie zmiennie ubarwione larwy żywią się m.in. mszycami czy mniejszymi mrówkami, np. faraonkami. Czasem w okolicy charakterystycznego punktu orientacyjnego, np. nagiego wierzchołka wzgórza czy w szczelinach okien, zimują masowo.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Adalia bipunctata, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Ryszard Bielawski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 76 Biedronki - Coccinellidae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1959, s. 69-72.
  3. B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Cucujoidea, część 2. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (13), 1986. 

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]