Bielawa (jezioro Drawsko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bielawa
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Akwen jezioro Drawsko
Położenie na mapie gminy Czaplinek
Mapa lokalizacyjna gminy Czaplinek
Bielawa
Bielawa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bielawa
Bielawa
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Bielawa
Bielawa
Położenie na mapie powiatu drawskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu drawskiego
Bielawa
Bielawa
Ziemia53°36′24″N 16°10′06″E/53,606667 16,168333

Bielawa (niem. Kalkwerder – Wapienna Wyspa) – wyspa w Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w pow. drawskim położona na jeziorze Drawsko. Jest ona największa na tym jeziorze. Posiada powierzchnię ok. 80 ha i jest piątą co do wielkości wyspą jeziorną w Polsce. Ma kształt wydłużonej soczewki ułożonej w kierunkach północno-zachodnim-południowo-wschodnim z szerokim półwyspem skierowanym na zachód w połowie wyspy.

Do 2008 roku rósł na niej okazały 200-letni buk zwyczajny, pomnik przyrody, który nie będąc w dobrej kondycji, przewrócił się wskutek uderzenia pioruna.

Dla turystów, którzy dotrą na wyspę wytyczono ścieżkę przyrodniczą „Wyspa Bielawa”, znajdującą się w środkowej i wschodniej części (tablice informacyjne o charakterze turystyczno-przyrodniczym, zadaszone wiaty). Dla ułatwienia dostępu zbudowano pomosty po wschodniej i północno-zachodniej części wyspy. Część zachodnia jest własnością prywatną.

Na przedłużeniu półwyspu około 200 m od jego końca jest niewielka, niedostępna Wyspa Samotna o drzewach prawie całkowicie zniszczonych przez zamieszkałe na niej kormorany.

Inne wyspy jeziora Drawsko:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]