Bielawska Placówka Muzealna w Bielawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bielawska Placówka Muzealna w Bielawie
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bielawa

Adres

ul. Piastowska 19b

Data założenia

2009

Zakres zbiorów

zbiory historyczne i etnograficzne

Kierownik

Anna Węclewska

Położenie na mapie Bielawy
Mapa konturowa Bielawy, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Bielawska Placówka Muzealna w Bielawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Bielawska Placówka Muzealna w Bielawie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Bielawska Placówka Muzealna w Bielawie”
Położenie na mapie powiatu dzierżoniowskiego
Mapa konturowa powiatu dzierżoniowskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Bielawska Placówka Muzealna w Bielawie”
Ziemia50°40′52,908″N 16°36′29,323″E/50,681363 16,608145
Strona internetowa

Bielawska Placówka Muzealna w Bielawie – muzeum położone w Bielawie. Placówka jest miejską jednostka organizacyjną i działa w ramach bielawskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Placówka powstała w 2009 roku. Jej siedzibą był budynek dawnych zakładów „Bielbaw” przy ul. Piastowskiej 19. Większość jej eksponatów pochodzi z darowizn mieszkańców miasta. Pod koniec 2011 roku, w związku z powstaniem Dolnośląskiego Inkubatora Art-Przedsiębiorczości, siedzibę muzeum przeniesiono do budynku przy ul. Piastowskiej 19b[1].

Na muzealne zbiory składają się głównie przedmioty związane z historią miasta, począwszy od XIX wieku. W ramach ekspozycji zrekonstruowano dawną izbę mieszkalną oraz klasę szkolną. Ponadto eksponowane są: wyposażenie dawnej apteki, pamiątki związane z bielawskim przemysłem włókienniczym, organizacjami turystycznymi i sportowymi, handlem i rzemiosłem, dawne wydawnictwa, sztuka ludowa oraz militaria.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bielawa. Zmiana siedziby muzeum. td-24.pl, 2011-12-01. [dostęp 2014-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-02)]. (pol.).