Bill Lishman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bill Lishman
Data urodzenia 1939
Data śmierci 30 grudnia 2017
Zawód wynalazca,artysta

Bill Lishman (ur. 1939, zm. 30 grudnia 2017[1]) – kanadyjski wynalazca, artysta i pasjonat motolotniarstwa. Światową sławę uzyskał po tym jak w 1993 roku przy wykorzystaniu motolotni poprowadził stado gęsi kanadyjskich z Ontario do północnej Wirginii.

Motolotniarstwo[edytuj | edytuj kod]

W latach 70. przeprowadził się z Ontario do 100 akrowego gospodarstwa w okolicach Port Perry. Korzystając z bliskości wysokiego wzgórza, Purple Hill Lishman zaczął konstruować i testować urządzenia latające. Na początku było to długie skrzydło, z którym to Lishman zbiegał ze wzgórza podrywając się do lotu. W 1978 roku, po dodaniu do swojej lotni silnika od gokarta stał się pionierem motolotniarstwa w Kanadzie[2].

Sztuka[edytuj | edytuj kod]

Źródłem utrzymania Lishmana była sztuka. Tworzył on głównie duże, stalowe rzeźby ludzi, zwierząt i materii nieożywionej. Projektował także meble. W 1971 stworzył wierną replikę lądownika, w którym załoga Apollo 11 wylądowała na księżycu. W 1983 replika została zakupiona przez organizatorów wystawy kosmicznej w Japonii, zaś potem podarowana muzeum w Oklahomie[2]. Innym niezwykłym projektem artystycznym była budowa kopii Stonehenge z wraków samochodów[3]. Jednym z bardziej znanych projektów Lishmana jest duży (250 m²), podziemny dom zbudowany na początku lat 90., w którym zamieszkał ze swoją żoną.

Ptaki[edytuj | edytuj kod]

W latach 80. Bill Lishman zainteresował się możliwością wykorzystania motolotni dla ratowania ginących gatunków ptactwa wodnego. Badał czy możliwe jest nauczenie ptaków zachowań migracyjnych prowadząc stado za pomocą motolotni. W 1993 roku, po wielu latach przygotowań i walki z biurokracją Lishman osiągnął sukces prowadząc stado gęsi kanadyjskich z Ontario do Północnej Wirginii w Stanach Zjednoczonych. Z szesnastu ptaków w stadzie, czternaście samodzielnie powróciło w 1994 do Ontario, co przypieczętowało sukces całej operacji, nazwanej „Operation Migration”. W kolejnych latach Lishman kontynuował swoje wysiłki i wykorzystując swoje doświadczenia z gęśmi, podjął próbę prowadzenia w lotach migracyjnych zagrożonych gatunków, przede wszystkim Żurawia krzykliwego. W 1996, w oparciu o historię Lishmana i jego książkę z 1995 roku („Father Goose” – Ojciec Gęsi), nakręcono film pod tytułem Droga do domu (ang. Fly away home).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Scugog artist, inventor, pioneer Bill Lishman passes away (ang.). durhamregion.com. [dostęp 2018-01-07].
  2. a b William Lishman | Artist | Thinker | Father Goose, www.williamlishman.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  3. http://www.rcgs.org/rcgs/lectures/lectures_06lishman.asp Strona odwiedzona 21.01.2007

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]