Billy kłamca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Billy kłamca
Billy Liar
Gatunek

komediodramat

Rok produkcji

1963

Data premiery

16 września 1963

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

98 minut

Reżyseria

John Schlesinger

Scenariusz

Keith Waterhouse
Willis Hall

Główne role

Tom Courtenay
Julie Christie
Wilfred Pickles

Muzyka

Richard Rodney Bennett

Zdjęcia

Denys N. Coop

Scenografia

Ray Simm

Montaż

Roger Cherrill

Wytwórnia

Vic Films Productions
Waterhall Productions

Dystrybucja

Anglo-Amalgamated

Nagrody
6 nominacji do Nagrody BAFTA

Billy kłamca (oryg. ang. Billy Liar) – brytyjski komediodramat filmowy z 1963 roku w reżyserii Johna Schlesingera.

Jedno z reprezentatywnych dzieł kina „młodych gniewnych”. Film zrealizowano na podstawie powieści Keitha Waterhouse’a, który postać bohatera stworzył z wykorzystaniem elementów własnej biografii[1].

[2].

Treść[edytuj | edytuj kod]

Tytułowy bohater, wywodzący się z robotniczej rodziny, niesamodzielny życiowo Billy, nosi w sobie skryty gniew i bunt przeciwko szarzyźnie codziennego życia. Zniechęcony nudną pracą, brakiem perspektyw i zrażony groszoróbstwem rodziców, najchętniej ucieka w krainę marzeń – do fikcyjnego państwa Ambrozji, gdzie jest władcą i bohaterem. W ten sposób odreagowuje swe rozmaite życiowe porażki, w wyobraźni zamieniając je w sukcesy i zwycięstwa. Realne życie urozmaica sobie, spotykając się równocześnie z dwiema dziewczętami – Ritą i Barbarą, i obydwu nieostrożnie proponując zaręczyny. Tę nieudane próby zmian oraz zatopienie się w fantazjach nagle przerywa odnowiona i obiecująca znajomość z atrakcyjną Liz – dawną znajomą, która proponuje mu zerwanie z dotychczasowym życiem i wspólny wyjazd do Londynu. Jednak Billy w swym pozornym buncie nie jest dość konsekwentny i odważny, by porzucić dom rodzinny i rozpocząć zupełnie samodzielne życie. W ostatnim momencie zawodzi jednak partnerkę i wybiegiem ratuje się przed wyjazdem, powracając do swej fantastycznej Ambrozji[3]. Zakończenie można zinterpretować jako bohaterskie przyjęcie przez głównego bohatera odpowiedzialności za przyszłość rodziny, poprzez pozostanie, aby podjąć pracę i sprawować opiekę nad rodzicami, w miejsce ucieczki do Londynu.[4]

Obsada (główne role)[edytuj | edytuj kod]

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Dzieło filmowe Schlesingera w porównaniu z innymi filmami młodych gniewnych jest mniej nastawione na realizm społeczny, natomiast bardziej zorientowane na efekty humorystyczne[5]. Mimo pozytywnego odbioru Billy'ego kłamcy, niektórzy krytycy zarzucali reżyserowi irytującą bierność głównego bohatera[1]. Nie przeszkodziło to filmowi Schlesingera w zdobyciu sześciu nominacji do nagrody BAFTA. Ponadto popularność filmu przyczyniła się do kolejnych adaptacji powieści w postaci musicalu oraz serialu telewizyjnego, a w 2000 Brytyjski Instytut Filmowy wymienił Billy'ego kłamcę na liście 100 najlepszych filmów brytyjskich XX wieku[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Peter Bradshaw, Billy Liar: my most overrated film, „The Guardian”, 10 listopada 2014 [dostęp 2018-05-31] (ang.).
  2. Bob Stanley, Billy Liar, still the anti hero, „The Times”, 15 kwietnia 2013, ISSN 0140-0460 [dostęp 2018-05-31] (ang.).
  3. Jerzy Płażewski: Historia filmu (1895-2000), dz. cyt., s. 334.
  4. Na taką interpretację wskazuje m.in. wyrażona przez matkę głównego bohatera potrzeba, aby syn pozostał na miejscu, gdyż rodzice go potrzebują i scena fantastyczna honorowego pogrzebu babki, która następuje bezpośrednio przed podjęciem przez niego decyzji o porzuceniu planu wyjazdu. Bohaterską interpretację tego wyboru wspiera także końcowa scena defilady armii ambrozjańskiej, odprowadzającej bohatera do domu rodzinnego.
  5. Billy Liar, „Time Out London” [dostęp 2018-05-31] (ang.).
  6. Billy Liar, The Criterion Collection [dostęp 2018-05-31] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]