Billy kłamca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Billy kłamca
Billy Liar
Gatunek komediodramat
Rok produkcji 1963
Data premiery 16 września 1963
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 98 minut
Reżyseria John Schlesinger
Scenariusz Keith Waterhouse
Willis Hall
Główne role Tom Courtenay
Julie Christie
Wilfred Pickles
Muzyka Richard Rodney Bennett
Zdjęcia Denys N. Coop
Montaż Roger Cherrill

Billy kłamca (ang. Billy Liar) – brytyjski komediodramat filmowy z 1963 roku w reżyserii Johna Schlesingera, jedno z reprezentatywnych dzieł kina młodych gniewnych. Film został zrealizowany przez wytwórnię Woodfall Films na podstawie powieści Keitha Waterhouse'a, który oparł postać młodzieńca na swej własnej biografii[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Bohater filmu, wywodzący się z klasy robotniczej nieporadny młodzieniec Billy (Tom Courtenay), odreagowuje smutek życia codziennego, przenosząc się w wyobraźni do fikcyjnego królestwa Ambrosii, na którego czele stoi. Stagnację życiową bohatera przerywa znajomość z Liz (Julie Christie), jednak Billy nie jest w stanie dojrzeć na tyle, żeby spontanicznie opuścić dom rodzinny i wyjechać wraz z Liz.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Dzieło filmowe Schlesingera w porównaniu z innymi filmami młodych gniewnych jest mniej nastawione na realizm społeczny, natomiast bardziej zorientowane na efekty humorystyczne[2]. Mimo pozytywnego odbioru Billy'ego kłamcy, niektórzy krytycy zarzucali reżyserowi irytującą – ich zdaniem – bierność głównego bohatera[3]. Jednakże nie przeszkodziło to filmowi Schlesingera w zdobyciu sześciu nominacji do nagrody BAFTA. Ponadto popularność filmu przyczyniła się do kolejnych adaptacji powieści w postaci musicalu oraz serialu telewizyjnego, a w 2000 Brytyjski Instytut Filmowy uwzględnił Billy'ego kłamcę na liście 100 najlepszych filmów brytyjskich XX wieku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bob Stanley, Billy Liar, still the anti hero, „The Times”, 15 kwietnia 2013, ISSN 0140-0460 [dostęp 2018-05-31] (ang.).
  2. Billy Liar, „Time Out London” [dostęp 2018-05-31] (ang.).
  3. Peter Bradshaw, Billy Liar: my most overrated film, the Guardian, 10 listopada 2014 [dostęp 2018-05-31] (ang.).
  4. Billy Liar, The Criterion Collection [dostęp 2018-05-31] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]