Bitwa nad Greenbrier River

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa nad Greenbrier River
wojna secesyjna 1861-1865
ilustracja
Czas 3 października 1861
Miejsce hrabstwo Pocahontas, Wirginia Zachodnia
Wynik nierozstrzygnięta
Strony konfliktu
US 35 Star Flag.svg
Stany Zjednoczone Ameryki
(Unia)
Skonfederowane Stany AmerykiSkonfederowane Stany Ameryki
(Konfederacja)
Dowódcy
Joseph J. Reynolds Henry R. Jackson
Siły
5 000 1 800
Straty
ogółem 44:
8 zabitych, 35 rannych
ogółem 52:
6 zabitych, 33 rannych, 13 zaginionych i jeńców
Kampania w zachodniej Wirginii

PhilippiRich MountainCorrick’s FordKessler’s Cross LanesCarnifex FerryCheat MountainGreenbrier RiverCamp Allegheny

Bitwa nad Greenbrier (zwana także bitwą pod Camp Bartow) – starcie zbrojne, które miało miejsce 3 października 1861 podczas wojny secesyjnej.

Po zwycięstwie w bitwie pod Cheat Mountain wojska Unii otrzymały rozkaz wyparcia konfederatów z Wirginii Zachodniej. Rankiem dnia 3 października generał brygady Joseph J. Reynolds poprowadził oddział rozpoznawczy w sile dwóch brygad z fortu Cheat Mountain Summit w kierunku wschodnim, z zamiarem ataku i zniszczenia wojsk konfederackich w Camp Bartow.

Wojskom północy udało się wkroczyć na tereny zajęte przez przeciwnika, a około godziny 7 rano rozpoczął się długotrwały gwałtowny pojedynek artyleryjski. W trakcie ostrzału Reynolds uderzył najpierw na lewe, a później na prawe skrzydło wojsk konfederackich. Oba ataki zostały jednak odparte przez dobrze zdyscyplinowane i wyposażone oddziały generała Henry R. Jacksona. Około południa Reynolds wstrzymał ataki, po czym wycofał się z powrotem do Cheat Mountain Summit.

Pomimo odparcia ataków przeciwnika, w listopadzie 1861 konfederaci opuścili Camp Bartow i skierowali się na korzystniejsze dla siebie pozycje w okolicy Camp Allegheny.

Bibliografia[edytuj]