Bitwa pod Mellrichstadt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Mellrichstadt
Ilustracja
Krajobraz w okolicy wzgórz Rhön, Oberstreu
Czas 7 sierpnia 1078
Miejsce Mellrichstadt, Dolna Frankonia
Terytorium Dolna Frankonia
Przyczyna spór o tron
Wynik zwycięstwo Rudolfa
Strony konfliktu
armia królewska wojska saskie Rudolfa
Dowódcy
Henryk IV Salicki Rudolf von Rheinfelden
Siły
nieznane nieznane
Straty
5 030 80
brak współrzędnych

Bitwa pod Mellrichstadt – starcie zbrojne, które miało miejsce dnia 7 sierpnia 1078 r. w trakcie walk niemieckiego króla Henryka IV z antykrólem Rudolfem von Rheinfelden.

W trakcie walk króla Henryka IV z antykrólem Rudolfem von Rheinfelden obie strony starały się przejąć inicjatywę, gromadząc swoje wojska na granicy Turyngii i Frankonii pod Mellrichstadt. Celem Henryka IV było zapobieżenie połączeniu się wojsk saskich i szwabskich.

Gdy doszło do starcia walka szybko przerodziła się w pojedyncze pojedynki rycerskie, w których walczono zażarcie. Tam, gdzie szala zwycięstwa przechodziła na jedną stronę, dany oddział przeciwnika wycofywał się z pola walki. Sytuacja taka spotkała zarówno Rudolfa, który wycofał się do Saksonii, jak i Henryka IV który ścigany przez Ottona z Northeimu zmuszony był uciekać do Würzburga. Straty po stronie wojsk królewskich były wysokie, kronika Bertholda von Reichenau szacuje je na 5000 mniej znacznych i 30 możnych rycerzy, wśród nich Diepolda II von Vohburg, Henryka von Lechsgemünd i Eberharda Brodatego. Rudolf utracił 80 ludzi wśród których znajdował się arcybiskup Magdeburga Werner von Steußlingen. Miał on jakoby jako ostatni zbiec z pola walki i zostać zamordowany przez plądrujących to miejsce chłopów. Zwycięstwo Rudolfowi zapewniły oddziały palatyna Friedricha von Sommerschenburg, który w decydującej chwili pojawił się na placu boju. Po bitwie Henryk skierował się do Szwabii, gdzie w zemście zniszczył liczne kościoły i cmentarze.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Geschichte Kaiser Heinrichs IV. Wiss. Buchgemeinschaft, Darmstadt 1968 (= Ausgewählte Quellen zur deutschen Geschichte des Mittelalters. Freiherr vom Stein-Gedächtnisausgabe 12). Enthält u.a.: Bruno von Merseburg: Brunonis Saxonicum bellum. Brunos Sachsenkrieg (übersetzt v. Franz-Josef Schmale, S. 191–405, zu Mellrichstadt insb. S. 341–347) und Carmen de bello saxonico. Das Lied vom Sachsenkrieg (übersetzt v. Franz-Josef Schmale, S. 142–189).
  • Bertholds und Bernolds Chroniken. Wiss. Buchgemeinschaft, Darmstadt 2002 (= Ausgewählte Quellen zur deutschen Geschichte des Mittelalters. Freiherr vom Stein-Gedächtnisausgabe 14). Enthält u.a.: Bertholdchronik (Zweite Fassung), S. 35–277, zu Mellrichstadt insb. S. 221)