Bitwa pod Schosshalde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Schosshalde
Wojny szwajcarsko-habsburskie
Ilustracja
Polowanie na niedźwiedzia. Rycina z Kroniki Tschachtlan. Nad bramą miejską widoczny jest najwcześniejszy herb Berna.
Czas 1289
Miejsce Schosshalde, Kanton Berno
Terytorium Szwajcaria
Wynik Zwycięstwo Rudolfa II
Strony konfliktu
Habsburgowie Berno
Dowódcy
Rudolf II (książę austriacki) Ulrich von Bubenberg
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Bitwa pod Schosshalde – starcie zbrojne, które miało miejsce 27 kwietnia 1289 pomiędzy siłami berneńskimi a Habsburgami w Kantonie Berno.

W roku 1255 Berno zawarło sojusz z książętami sabaudzkimi skierowany przeciwko ekspansji i polityce podatkowej Habsburgów. Gdy w roku 1287 także Burgundia znalazła się w stanie wojny z Habsburgami, król Rudolf I oskarżył Berneńczyków o sprzyjanie wrogom i podjął dwa nieudane oblężenia Berna.

W kwietniu 1289 r. syn Rudolfa I książę Rudolf Szwabski wyruszył ze swoim wojskiem na Berno. W pobliżu Schosshalde na południe od bram miasta 300 jego rycerzy przygotowało zasadzkę na Berneńczyków. Równocześnie inna grupa rozpoczęła plądrowanie przedmieść, zamierzając wywabić siły berneńskie z miasta. Dnia 27 kwietnia Berneńczycy zaatakowali Habsburgów i zgodnie z przewidywaniami Rudolfa wpadli w pułapkę, w wyniku czego ich siły zostały pobite. Zginęło wielu ludzi, liczni dostali się do niewoli.

W tym samym roku doszło do podpisania układu pokojowego podpisanego przez Ulricha von Bubenberga z Berna a królem Rudolfem I, w wyniku czego miasto szwajcarskie musiało zapłacić wysoką kwotę i nałożone podatki.

Ciekawostką jest fakt, że wydarzenia roku 1289 przyczyniły się do zmiany herbu Berna. Poprzedni przedstawiał niedźwiedzia na białym tle i w pozycji horyzontalnej. Po bitwie herb uzyskał czerwono-białe tło (barwy Habsburgów). Kolor czerwony miał symbolizować przelaną krew Berneńczyków w walce. Po wojnie laupeńskiej w roku 1339 na herbie pojawiła się dodatkowo poprzeczna złota belka, symbolizująca wrzawę czy też zgiełk bitewny, która zmieniła biały kolor. Powstający z ziemi niedźwiedź symbolizuje z kolei odzyskanie wolności przez Berneńczyków. Jego wyciągnięty "łaknący wolności" język z biegiem czasu został nawet wydłużony.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Aegidius Tschudi: Chronicon Helveticum, Band I., S. 197–198.