Przejdź do zawartości

Bitwa pod Zabłociem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Zabłociem
Partyzanckie walki polsko-ukraińskie
Czas

14 Luty 1944

Miejsce

Zabłocie

Wynik

Zwycięstwo Polaków

Strony konfliktu
Bataliony Chłopskie
Armia Krajowa
III Rzesza
Ukraińska Policja Pomocnicza
Dowódcy
Stanisław Basaj "Ryś"
Siły
Batalion Rysia(Bch)
Straty
29 zabitych i nieznana liczba rannych
Położenie na mapie Polski w 1939
Mapa konturowa Polski w 1939, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia50°39′09″N 23°58′02″E/50,652500 23,967222

Bitwa pod Zabłociem, która miała miejsce 14 lutego 1944 roku, była starciem pomiędzy polskimi partyzantami z Batalionu Chłopskiego (BCh) oraz Armii Krajowej (AK), a niemieckimi oddziałami SS i policji, wspieranymi przez ukraińską policję kolaboracyjną. W wyniku tego starcia, polskie siły poniosły znaczące straty, ale udało się im zadać wrogowi także poważne straty[1].

Przed Bitwą[edytuj | edytuj kod]

Oddział partyzancki „Rysia” (Stanisława Basaja) liczył już w praktyce batalion, ponieważ dołączył do niego Oddział Samoobrony Cywilnej z Iwanicz pod dowództwem Jana Ochmana ps. „Kozak”. Oddział ten przyszedł z rejonu za Bugiem, wyposażony w znaczne ilości uzbrojenia, w tym rosyjski karabin maszynowy „Maxim”, dwa karabiny maszynowe „Takorowy”, dwa „Diechtieriewy”, 10 karabinów, amunicję i granaty[1].

Wzmocniony batalion „Rysia” planował atak na bazę UPA w Sahryniu, gdzie stacjonował 22-osobowy oddział ukraińskiej policji, który pełnił funkcję bazy rekrutacyjnej dla 14. Dywizji Grenadierów SS (Galizien). Wieczorem 13 lutego 1944 r. partyzanci przygotowywali się do akcji, zorganizowano sanie do transportu, a pierwsze grupy przemieściły się na punkt zborny w kolonii Modryń[1].

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Rankiem 14 lutego 1944 r. niemiecka policja SS oraz żandarmeria z Dołhobyczowa i ukraińska policja rozpoczęły atak na Mircze i okolice. Ich działania zaskoczyły polskich partyzantów, którzy byli rozproszeni w terenie. Niemiecki oddział SS z Mircza rozpoczął marsz w kierunku wsi Górka, atakując z trzech stron. IV pluton „Szczygła” (Feliksa Zwolaka) i drużyna Wołyniaków „Kozaka” znaleźli się w pierścieniu okrążenia[1].

Obrona Zabłocia była prowadzona przez 40 partyzantów z plutonu „Szczygła” przeciwko około 270 niemieckim esesmanom. Niemcy atakowali z trzech stron, zmuszając obrońców do wycofania się do lasu Małkowskiego. Partyzanci, mimo braku karabinów maszynowych, starali się powstrzymać niemiecki napór[1].

Stanisław Basaj "Ryś" przed bitwą pod Zabłociem

W lesie Małkowskim polscy partyzanci skoncentrowali swoje siły, dokonali bilansu posiadanej broni i postanowili kontratakować. Wywiad ustalił, że Niemców nie ma w lesie, a Zabłocie się pali. Postanowiono uderzyć na Niemców od strony lasu Małkowskiego[1].

Polscy partyzanci przygotowali się do szturmu na Niemców, którzy przenieśli się w kierunku kolonii Górki. Partyzanci zaatakowali z okrzykiem „Hurra”, ale ich natarcie zostało powstrzymane przez zmasowany ogień niemieckich karabinów maszynowych. W walkach na lewym skrzydle pluton AK „Hardego” (Mieczysława Olszaka) nie wszedł do walki na czas, co spowodowało, że Niemcy mogli skupić się na walce z pozostałymi partyzantami[1].

W trakcie bitwy doszło do pomyłki - pluton „Hardego” zaatakował grupę zaporową partyzantów, co pozwoliło Niemcom na reorganizację i wycofanie się. Partyzanci, widząc przewagę wroga, zaczęli się wycofywać w stronę Anusina[1].

Bitwa zakończyła się o zmroku. Polskie oddziały wycofały się, a Niemcy również zaczęli się wycofywać w kierunku Rolikówki i Szychowic[1].

Po Bitwie[edytuj | edytuj kod]

Po bitwie okazało się, że pomyłkowo zaatakowany pluton „Hardego” pomógł Niemcom w wycofaniu się. Grupa odwodowa „Stępnia” i „Liścia”, licząca ponad stu partyzantów, nie wzięła aktywnego udziału w walce, co mogło zmienić wynik bitwy na korzyść Polaków[1].

348 pluton "Kirgiz" Batalionów Chłopskich

Bitwa pod Zabłociem była ciężkim starciem dla polskich partyzantów, którzy mimo znacznej przewagi liczebnej i ogniowej Niemców, walczyli z determinacją. Bitwa ta pokazała również problemy związane z koordynacją działań różnych grup partyzanckich oraz wpływ nieprzewidzianych okoliczności na wynik walki[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Łuny nad Huczwą i Bugiem, Walki oddziałów AK i BCh w Obwodzie Hrubieszowskim w latach 1939-1944 Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość - Wacław Jaroszyński, Bolesław Kłembukowski, Eugeniusz Tokarczuk , ISBN 978-83-951832-2-5