Blef (gra w kości)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gry w kości. Zobacz też: grę karcianą o tej samej nazwie.
Blef
Liczba graczy 2+
Czas przygotowania około minuty
Czas gry ok. 15 minut
Wymagane umiejętności zdolność kalkulacji
Losowość Znacząca

Blef – gra dla nieograniczonej liczby osób w której używa się 5 standardowych kości dla każdego gracza.

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Celem gry jest zgadnięcie ile kości z daną liczbą oczek zostało wylosowanych.

Każdy gracz posiada po 5 kości i rzuca nimi w taki sposób aby przeciwnik nie dowiedział się co wylosował. Następnie jeden z graczy otwiera licytacje. Licytacja polega na typowaniu ile kości o liczbie oczek 2-6 zostało wylosowanych w sumie wśród wszystkich graczy. Kości o liczbie oczek 1 stanowią jokery (asy) i zastępują dowolną liczbę. Najniższą odzywką jest jedna dwójka. Każdy gracz musi zalicytować więcej kości i/lub oczek niż przeciwnik lub sprawdzić. Istnieje także możliwość licytacji ilości jedynek (jokerów) jednak należy pamiętać o następujących zasadach:

1. Ilość licytowanych jedynek musi być większa od połowy ostatnio zalicytowanej ilości kości z oczkami 2-6 np: Gdy zalicytowano Pięć Piątek to nie można zalicytować mniej niż Trzy Jedynki.

2. Po licytacji jedynek można zalicytować dowolne liczby z zakresu 2-6 jednak zalicytowana ilość nie może być niższa niż dwukrotność ostatnio zalicytowanej ilości jedynek np: Gdy zalicytowano Trzy Jedynki to nie można zalicytować mniej niż Sześć Dwójek/Trójek/Czwórek/Piątek/Szóstek.

Gdy jeden z graczy dokona sprawdzenia następuje koniec licytacji i następuje podliczenie ilości kostek wraz z jokerami. Gdy sprawdzana odzywka jest mniejsza niż wynik - przegrywa gracz sprawdzający, jeśli wyższa - przegrywa gracz ostatnio licytujący, a jeśli jest równa to przegrywają wszyscy z wyjątkiem ostatnio licytującego.

Przegrana oznacza utratę kości. Ilość utraconych kości to różnica w ilości liczby kostek między zalicytowaną wartością a stanem faktycznym. W przypadku gdy przegrywa każdy z wyjątkiem licytującego - wówczas każdy traci 1 kość.

Gra toczy się do momentu aż pozostanie 1 osoba z co najmniej 1 kością i to ona staje się zwycięzcą.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Opis gry