Blok Łytwyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Blok Łytwyna (ukr. Блок Литвина, BL) – koalicja wyborcza ukraińskich partii politycznych powołana przez przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy w latach 2002–2006 Wołodymyra Łytwyna, biorąca udział w wyborach w 2006 (jako Ludowy Blok Łytwyna) i w przedterminowych wyborach w 2007 (jako Blok Łytwyna).

Historia[edytuj]

Wybory parlamentarne 2006[edytuj]

Blok powstał z inicjatywy Wołodymyra Łytwyna pod koniec 2005, gdy okazało się, że nie jest możliwy wspólny start z silnymi koalicjantami (zwłaszcza Blokiem Nasza Ukraina). Koalicję utworzyły kierowana przez przewodniczącego parlamentu Partia Ludowa (ukr. Народна Партія), powstała z przekształcenia partii agrarnej, a także dwa małe ugrupowania w 2004 wspierające Wiktora Janukowicza: Partia Wszechukraińskiego Porozumienia Lewicy "Sprawiedliwość" (ukr. Партія Всеукраїнського Об'єднання Лівих "Справедливість") i Ukraińska Partia Chłopsko-Demokratyczna (ukr. Українська Селянська Демократична Партія).

W pierwszej trójce kandydatów na liście wyborczej znaleźli się:

Na wysokich miejscach umieszczono także sporą grupę posłów-oligarchów (do 2004 wspierających Leonida Kuczmę), m.in. partnerów biznesowych Wiktora Pinczuka. Blok w sondażach przez pewien czas uzyskiwał wyniki powyżej wynoszącego 3% progu wyborczego, jednak w wyborach otrzymał jedynie 2,5% głosów i nie wprowadził żadnych deputowanych.

Wybory parlamentarne 2007[edytuj]

W lipcu 2007 Partia Ludowa podpisała porozumienie z Partią Pracy Ukrainy (ukr. Трудова партія України), twórcy ukraińskiej konstytucji Mychajło Syroty. Koalicja przyjęła nazwę Blok Łytwyna, a czołowe miejsca objęli liderzy pierwszej z nich. Lista osiągnęła wynik wyborczy na poziomie niespełna 4%, co dało blokowi 20 deputowanych (13 z NP i 7 z TPU). Jesienią 2008 ugrupowanie weszło w skład koalicji tworzącej rząd Julii Tymoszenko, a jego lider stanął na czele parlamentu. Po wyborach prezydenckich w 2010 blok wszedł w koalicję z Partią Regionów, tworząc większość parlamentarną i rządową.

Poparcie w wyborach[edytuj]

Wyniki w wyborach parlamentarnych
Wybory Poparcie (lista krajowa) Zmiana punktów procentowych Lista krajowa Zmiana
2006 2,44% 0
2007 3,96% Green Arrow Up Darker.svg1,52 20 Green Arrow Up Darker.svg20

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]