Bochenek (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bochenek
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Stęszew

Region

Pojezierze Poznańskie

Wysokość lustra

69,8[1] m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

4,5 ha

Głębokość
• średnia
• maksymalna


4,4 m
6 m

Objętość

198 tys. m³

Hydrologia
Rzeki wypływające

bezimienny odpływ

Rodzaj jeziora

polodowcowe

Położenie na mapie Stęszewa
Mapa konturowa Stęszewa, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Bochenek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Bochenek”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Bochenek”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Bochenek”
Położenie na mapie gminy Stęszew
Mapa konturowa gminy Stęszew, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Bochenek”
Ziemia52°17′15,52″N 16°42′43,70″E/52,287644 16,712139

Bochenek – jezioro zlokalizowane w całości w Stęszewie, na północny wschód od centrum miasta, przy drodze krajowej nr 5 (ul. Dąbrowskiego). Powierzchnia jeziora wynosi 4,5 ha, a powierzchnia zlewni - 28,5 ha. Długość linii brzegowej to 806 m.

Jezioro ma owalny kształt, zbliżony do bochenka chleba, co dało asumpt nazwie. Jest bardzo silnie narażone na degradację antropogeniczną, nie tylko z uwagi na przebiegającą brzegiem szosę, ale także z powodu bliskiego sąsiedztwa miasta i dwóch wsi - Dębna i Dębienka. Obok Kociołka i Skrzynki należy do najmniejszych jezior Wielkopolskiego Parku Narodowego i jego otuliny. Akwen posiada jeden bezimienny, uregulowany odpływ (okresowy), łączący go z rzeką Trzebawką na terenie rezerwatu Bagno Dębienko. Otoczenie stanowią podmokłe zarośla i użytki rolne. Sąsiaduje z jeziorami Lipno i Dębno. W pobliżu stoi Motel AB (przy szosie).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Anders, Krzysztof Kasprzak, Beata Raszka, Wielkopolski Park Narodowy (Wielkopolska Biblioteka Krajoznawcza), wyd. WBP, Poznań, 1999, s.31, ISBN 83-85811-71-0

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Siepak, Lubomira Burchardt, Mariusz Pełechaty, Artur Osowski, Badania hydrochemiczne na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, UAM, Poznań, 1999, ss.9,10,14, ISBN 83-908178-4-5
  • Poznań - atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2010, ISBN 978-83-7445-018-8