Przejdź do zawartości

Bogna Koreng

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bogna Koreng (po łużycku: Bogna Korjeńkowa) ur. 1965, Radibor (łuż. Radwor) jest prezenterem telewizyjnym w serbskołużyckim regionie w Saksonii w Niemczech. Koreng dorastała w dwujęzycznym Radiborze na północ od Budziszyna.

Po ukończeniu szkoły średniej studiowała przez dwa lata język niemiecki, zanim została lektorką w wydawnictwie Domowina i nauczycielką w Serbskiej Rozszerzonej Szkole Wyższej (Sorbische Erweiterte Oberschule) w Budziszynie (obecnie Górnołużyckie gimnazjum w Budziszynie).

W 1992 roku rozpoczęła współpracę jako niezależna dziennikarka w radiu MDR. W 1994 roku rozpoczęła pracę w telewizji MDR. Od 2001 r. prowadziła program "Wuhladkow" w języku łużyckim w telewizji MDR. Rok później objęła kierownictwo nad studiem Budziszyn w MDR1 Radio Sachsen i została szefową radia Serbski rozhłós.

W 2003 r., Wuhladko zdobył trzecie miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Radia i Telewizji Mniejszości Narodowych w Użhorodzie na Ukrainie, w którym bierze ponad sześćdziesiąt grup etnicznych z całej Europy. Bogna Koreng otrzymała tamże nagrodę. Obecnie mieszka z rodziną w Panschwitz-Kuckau.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]