Przejdź do zawartości

Bogusław Grzesik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bogusław Grzesik
Data i miejsce urodzenia

25 lutego 1940
Sędziszów Małopolski

Doktor habilitowany nauk technicznych
Specjalność: energoelektronika, nadprzewodnictwo
Alma Mater

Politechnika Śląska

Doktorat

1973

Habilitacja

1993

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Politechnika Śląska

Stanowisko

profesor nadzwyczajny

Okres zatrudn.

od 1967

Dziekan
Wydział

Elektryczny

Okres spraw.

1999–2005

Poprzednik

Tadeusz Rodacki

Następca

Lesław Topór-Kamiński

Kierownik
Katedra

Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki

Okres spraw.

2004–2009

Następca

Kazimierz Gierlotka

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Bogusław Grzesik (ur. 25 lutego 1940 w Sędziszowie Młp.) – polski elektrotechnik, specjalista w zakresie energoelektroniki, elektroniki przemysłowej i nadprzewodnictwa, profesor nadzwyczajny w Politechnice Śląskiej, dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w latach 1999-2005.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej ukończył w 1967. Następnie rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Napędu Elektrycznego. W 1973 obronił doktorat na podstawie pracy pt. Analiza procesów kształtowania napięcia w falownikach z modulacją szerokości impulsów przeznaczonych do zasilania silników asynchronicznych zrealizowany pod kierunkiem prof. Zygmunta Kuczewskiego. W 1993 uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie monografii pt. Analiza komutacji w przekształtnikach energoelektronicznych doskonałych i idealnych. Od 1995 pracuje w Politechnice Śląskiej na stanowisku profesora nadzwyczajnego[1].

W 1997 został kierownikiem Zakładu Napędu Elektrycznego i Energoelektroniki w Instytucie Elektrotechniki Teoretycznej i Przemysłowej, który w 2004 roku przekształcony został w samodzielną Katedrę Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki. Funkcję kierownika Katedry sprawował do 2009. W latach 1999–2005 był dziekanem Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej[2]. Z jego inicjatywy utworzone zostały między innymi Wydziałowe Laboratorium Komputerowe, Laboratorium Robotów Mobilnych i Laboratorium Nadprzewodnictwa.

Dorobek naukowy

[edytuj | edytuj kod]

Głównym obszarem jego zainteresowań badawczych jest energoelektronika i związane z nią dziedziny pokrewne – elektronika przemysłowa i napęd elektryczny. Prowadzi badania także w zakresie robotyki i nadprzewodnictwa. W tym pierwszym zakresie jest pomysłodawcą i współtwórcą robota mobilnego HEXOR. W zakresie nadprzewodnictwa kierował zespołami badawczymi Politechniki Śląskiej w ramach trzech międzynarodowych projektów badawczych finansowanych z programów ramowych Unii Europejskiej. Wraz z zespołem z katedry brał udział w realizacji programu rządowego Polskie Sztuczne Serce[3][4].

Jest autorem ponad 250 prac naukowych, artykułów, patentów oraz opracowań technicznych. Kierował kilkunastoma krajowymi projektami badawczymi oraz koordynował w Politechnice Śląskiej kilka projektów międzynarodowych. Wypromował 15 doktorów nauk, z czego 3 uzyskało stopień doktora habilitowanego. Jest członkiem Sekcji Napędu Elektrycznego i Energoelektroniki Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem komitetów naukowych i wydawniczych kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Wielokrotnie nagradzany za pracę naukową nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrodami Rektora Politechniki Śląskiej oraz nagrodami branżowych towarzystw naukowych[5].

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Bogusław Grzesik, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2015-02-27].
  2. Poczet Dziekanów. Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej. [dostęp 2015-01-16]. (pol.).
  3. Katarzyna Wojtachnio: Z sercem do robotyki. Biuletyn Politechniki Śląskiej. kwiecien 2010 s. 20-21. [dostęp 2015-01-16]. (pol.).
  4. Opis przedsięwzięć i wykonawców programu. Biuletyn Programu Polskie Sztuczne Serce. Nr 1, grudzień 2008 s. 9. [dostęp 2015-01-16]. (pol.).
  5. Bogusław Grzesik. Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej – KENER. [dostęp 2015-02-25]. (pol.).
  6. M.P. z 2005 r. nr 73, poz. 988