Bot (program)
Bot – program wykonujący pewne czynności w zastępstwie człowieka. Czasem jego funkcją jest zautomatyzowane naśladowanie ludzkiego zachowania.
Wstęp
[edytuj | edytuj kod]- Osobny artykuł:
Nazwa bot pochodzi od słowa robot. Programy takie działają na przykład na platformie Facebook Messenger, IRC, ale również w większości innych usług. Powstały, aby działać w czasie nieobecności operatorów kanału dyskusyjnego, pilnować porządku na kanale oraz chronić kanał przed przejęciem.
Botyką nazywa się wykorzystywanie wiedzy na temat zachowania ludzi do modelowania i symulowania cyfrowych postaci[1]. Przykładami są złożone interfejsy, oparte na analizie języka naturalnego i zasadach komunikacji człowiek-człowiek, umożliwiające sprawniejsze interakcje w relacjach człowiek-maszyna. Jak dotąd żaden bot nie był jednak w stanie przejść testu Turinga.
Gry online
[edytuj | edytuj kod]Botem określa się także program (zwłaszcza w grach typu FPP), który wyręcza gracza w celowaniu i strzelaniu (tzw. aimbot). Używanie botów jest postępowaniem wysoce nagannym w środowisku graczy.
Tym mianem określa się również program, który udaje prawdziwych graczy (zwłaszcza w grach typu FPP). Ten rodzaj botów używany jest do treningu lub w przypadku braku dostępu do sieci.
Boty można również spotkać w grach MMORPG, gdzie są używane do automatyzowania czynności wykonywanych przez gracza (np. ciągłe zabijanie potworów). Takie incydenty są wbrew zasadom obowiązującym w grze i ich używanie zazwyczaj skutkuje banem.
Zastosowanie
[edytuj | edytuj kod]Przykładem komercyjnego wykorzystania botów są automatyczni asystenci obsługujący klientów on-line (chatboty). Są oni głównie wykorzystywani przez organizacje do komunikacji z konsumentami i użytkownikami usług. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zredukować koszty zatrudnienia oraz szkolenia zastąpionych przez boty pracowników[2].
Podstawą tej technologii jest analiza języka naturalnego[2].
Boty z założenia są programami znajdującymi zastosowanie w wykonywaniu określonych czynności przez urządzenia mechaniczne na polecenie człowieka[3]. Mogą m.in. informować o zmienności np. natężenia ruchu komunikacyjnego czy pogody. Są również wykorzystywane w Wikipedii[4].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Bot czyli czym są Barman i Straszak..
- ↑ a b Chatbot., dl.acm.org. [data dostępu=2011-12-17].
- ↑ Boty Kategoria [online], MIT Sloan Management Review Polska [dostęp 2019-09-26] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-28] (pol.).
- ↑ Aaron Halfaker , John Riedl , Bots and Cyborgs: Wikipedia’s Immune System, „Computer”, 45 (3), 2021, s. 79 [dostęp 2021-02-12] .